Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tıkayıcı olmayan koroner arter hastalığı ile birlikte miyokard enfarktüsü olan hastaların klinik özellikleri ve prognozunun araştırılması
Myocardial infarction with non-obstructive coronary arteries (minoca) in Dokuz Eylül University : Clinical features , prognosis
- Tez No: 608429
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde miyokard infarktüsü en çok ölüme neden olan hastalıklardan bir tanesidir. Miyokard infarktüsü vakalarının yaklaşık %90 gibi bir oranından başta aterosklerozun neden olduğu tıkayıcı koroner arter hastalıkları sorumludur. Diğer taraftan olguların yaklaşık %10'unda tıkayıcı koroner lezyon saptanamamıştır. Tıkayıcı koroner arter hastalığı olmayan miyokard infarktüsü olarak bilinen ciddi koroner arter darlığı olmayan hastaları içine alan heterojen tanı grubudur. Tıkayıcı koroner arter hastalıkları konusunda tanı tedavi konusunda kanıta dayalı kılavuzlarca belirlenmiş tanı tedavi algoritmaları mevcut iken MINOCA grubu için klinisyenlerin farkındalığı son yıllarda artmaktadır. Çalışmamızın amacı MINOCA grubundaki hastaların MI-KAH grubundaki hastalardan ayırıcı demografik ve klinik özelliklerini, altta yatan etiyolojilerini, tıbbi tedavi ve prognostik sonuçlarını belirlemektir. Materyal-Metod: Çalışmamız için 01.01.2016-15.03.2019 tarihleri arasında hastanemize başvuran toplam 1421 akut miyokard infarktüsü tanısı almış hasta retrospektif olarak tarandı. Öncesinde koroner arter hastalık öyküsü olan hastalar ve işlem ilişkili akut miyokard infarktüsü tanısı almış hastalar çalışma dışı bırakıldı. 130 tıkayıcı koroner arter hastalığı olmayan miyokard infarktüsü hastası(MINOCA) ve çalışmanın kriterlerini karşılayan tanımlayıcı grup olarak değerlendirilen çalışma tarihinden itibaren ardışık olarak seçilmiş 210 tıkayıcı koroner arter hastalığı olan miyokard infarktüsü hastası (MI-KAH) ile toplam 340 hasta çalışmaya dahil edildi. Veriler; hastane arşivi, bilgi işlem sistemi ve telefon yolu ile hastalardan elde edildi. Hastaların gruplar arasında istatistiksel karşılaştıma yapılarak demografik klinik verileri, EKG ve görüntüleme özellikleri, taburculuk sırasında reçete edilen ilaçların karakteristiği belirlendi. Medyan 22,5 (1,9– 48,5) ay takip edilen MINOCA hastalarının taburculuk sonrası prognozu ve kardiyovasküler komplikasyonları incelendi. Bulgular: 1421 akut miyokard infarktüs tanısı olan hasta içinde toplam MINOCA tanısı alan 130 hasta saptandı. MINOCA prevalansı akut miyokard infarktüsü hastaları içerisinde %10,9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Nowadays, coronary artery disease is one of the most common causes of death. Obstructive coronary artery disease caused by atherosclerosis is mainly consist of 90% of myocardial infarction cases. On the other hand, no occlusive coronary lesion was detected in approximately 10% of the cases. It is a heterogeneous diagnostic group that includes patients without severe coronary artery stenosis known as myocardial infarction without obstructive coronary artery disease (MINOCA). While diagnostic treatment algorithms for obstructive coronary artery diseases have been established by evidence-based guidelines, the awareness of clinicians in the MINOCA group has been increasing in recent years. The study aims to determine the demographic and clinical characteristics, underlying aetiology, medical treatment and prognosis outcomes of the patients in the MINOCA group from the MI-CAD group. Material and Methods: A total of 1421 patients with acute myocardial infarction admitted to the hospital between 01.01.2016 and 15.03.2019 were screened for the study retrospectively. Patients with prior history of coronary artery disease and patients with procedure-related acute myocardial infarction were excluded from the study. Patients were classified into two groups: MINOCA, comprising patients with no significant lesions on angiography, and MI-CAD, comprising patients with lesions of the coronary artery tree. 130 patients with myocardial infarction (MINOCA) without occlusive coronary artery disease and 210 consecutive myocardialinfarction patients with obstructive coronary artery disease (MI-CAD) evaluated as a descriptive group meeting the criteria of the study were included in the study. Data is obtained from the hospital archive, hospital database system and patient via telephone route. Demographic clinical data, ECG imaging features, and characteristics of the drugs prescribed during discharge were determined by a statistical comparison between the groups. The prognosis and cardiovascular complications of MINOCA patients who were followed up for a median of 22.5 (1,9 – 48,5 ) months were also examined. Results: Among all of the 1421 patients with acute myocardial infarction, 130 patients were diagnosed with MINOCA. The prevalence of MINOCA was 10,9%.