Ultrasonografi eşliğinde (Radiyal artere dik ve paralel konumlandırılan probe ile) veya palpasyonla yapılan radiyal arter kanülasyonlarının başarı oranlarının karşılaştırılması
Comparison of the success rates of ultrasound-guided (In plane and out of plane techniques)or palpation-guided radial artery cannulation
- Tez No: 386647
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BENAL DENKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Arter kateterizasyonu, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde hekimlerin sıklıkla uygulaması gereken, santral veya periferik bir artere kateter yerleştirilmesi işlemidir. Sık arteriyel kan gazı örneklemesi yapılacak hastalarda veya sürekli kan basıncı takibi gerektiren durumlarda invaziv hemodinamik monitörizasyon amacı ile arteriyel kanülasyon gerekmektedir. Anatomik kolaylık ve komplikasyon riskinin azlığı nedeniyle radiyal arter öncelikle tercih edilen arterdir. Radiyal arter kanülasyonunda en sık kullanılan yöntemler, palpasyon ile arter izdüşümünün belirlenmesi ve USG eşliğinde kanülasyonun gerçekleştirilmesidir. USG aracılı teknikler transdüser'ın yerleştirilme açısına göre farklılık oluşturur. Bunlar transdüser'ın artere dik konumlandırılması ile kısa aks görüntü oluşturulan out of plane teknik ile artere paralel konumlandırılarak uzun aks görüntü oluşturulan in plane tekniktir. Elektif kalp cerrahisi geçirecek 108 hasta üzerinde yapılan bu çalışmada radiyal arter kanülasyonunda USG kullanımının klasik yöntemlere kıyasla girişim süresi ve başarı oranlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda tüm gruplardaki hastaların yaş, VKİ, arteriyel basınçları, radiyal arter çaplarında anlamlı fark bulunmamaktadır. Palpasyon yöntemi ile işlem, her iki USG tekniklerine kıyasla daha kısa sürede uygulanmıştır (p0.05). Çalışmamızın sonuçları, radiyal arter kanülasyonunda USG kullanımının süre kısaltıcı ve ilk giriş başarı oranını arttırıcı bir faktör olmadığını göstermektedir. Ancak arter atımının hissedilmediği, birden çok denemenin yapıldığı, girişim için tek bir arter şansımızın olduğu olgularda USG kullanımı arterin görüntülenmesi ile avantaj sağlayan bir faktör olabilir.
Özet (Çeviri)
Arterial catheterization is a common procedure for continuous blood pressure monitoring and frequent blood sampling in intensive care units and operation rooms. Due to anatomic convenience, ease of cannulation and a low rate of complications, radial artery is usually the firstly preferred site. Most frequently used techniques for radial artery cannulation are detecting landmarks by palpation or using ultrasound (US) guidance. US-guided techniques differ from each other by positioning of transducer. These are out of plane technique in which short axis view is obtained by orienting the transducer transversly to the artery and in plane technique in which long axis view is obtained by parallel positioning to the artery. In this study, impact of US guidance on performing times and success rates for radial artery cannulation is compared with classical methods among 108 patients undergoing elective cardiac surgery. There were no significant difference between patients for age, BMI, arterial blood pressure, diameter of radial artery. The mean performance time was shorter in palpation group when compared to both US techniques (p0.05). According to our study, we can say US guidance for radial artery cannulation do not shorten time or increase first pass success rates for cannulation. However, when the pulsation of the artery can not be palpated, multiple interventions have been made and when we have only one artery site to cannulate US may have advantage over palpation techniques by real-time viewing of the artery.