PPAR α ve PPAR γ agonistlerinin Tip 2 Diabetes mellituslu hastalarda böbrek fonsiyonları, proteinüri, oksidatif stres, kan basıncı, kan şekeri ve HbA1c üzerine olan etkileri
The effects of PPAR α ve PPAR γ agonists on renal functions, proteinuria, oxidative stress, blood pressure, plasma glukoz level and HbA1c in patients with Type 2 Diabetes mellitus
- Tez No: 386653
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME PAYDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetes mellitus (DM) hastalığı günümüzde hızla artan bir toplum sağlığı sorunudur. Hastalık seyri sırasında gelişen mikro ve makro vasküler komplikasyonlar hastaların mortalite ve morbiditesini etkilemektedir. Bu çalışmada tip 2 DM lu hastalarda PPARs ailesi üzerinden etki eden pioglitazon ve fenofibratın tedaviye eklenerek açlık kan şekeri, HbA1c yanısıra böbrek fonksiyonları, proteinüri, kan basıncı, lipid profili, CRP ve oksidatif stres ürünleri üzerine olan etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Nefroloji Bilim Dalı polikliniklerinde takip edilen tip 2 DM u olan 60 hasta alındı. Hastalar, 15 kişilik 4 gruba (A, B, C ve D) ayrıldı. Grup A: glisemik kontrolü iyi olan ve hiperlipidemisi olmayan tip 2 DM lu hastalardan oluşan kontrol grubu, Grup B: HbA1c ›7 olan ve hiperlipidemisi olmayan ilk kez pioglitazon başlanan hastalar, Grup C: HbA1c
Özet (Çeviri)
Objectives: Nowadays, Type 2 diabetes mellitus (DM) disease is a rapidly growing public health problem. In long term, micro and macro vascular complications affect the morbidity and mortality of patients with diabetes mellitus. In this study, pioglitazone and fenofibrate, which are acting on PPARs family, were added to the therapy of patients and evaluated the effects on renal functions, plasma glucose levels, HbA1c, proteinuria, blood pressure and oxidative stress. Material and Methods: Sixty diabetic patients who were followed up by Endocrinology and Nephrology out patient clinic in Cukurova University Medical Faculty, were included. Patients were divided into 4 groups which were A, B, C and D. In each group there were 15 patients. Group A was consisting of 15 diabetic patients with well controlled glycemia and lipidemia. Group B was containing 15 type 2 DM patients whose HbA1c>7 without hyperlipidemia. For hyperglycemia pioglitazone was added to their theapy. In Group C patients had triglyceride levels higher than 350 and well controlled glycemia. Group C patients were treatec with fenofibratese. Fifteen patients with HbA1c>7 and triglyceride levels higher than 350, were consisted group D. Pioglitazone and fenofibrate were given to these patients. These medications were started on patients for requirement of their clinical conditions and unless any contraindication. The complete blood counts, fasting blood glucose, HbA1c, BUN, Creatinine, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglycerides, CRP, AST, ALT, total protein, albumin, total bilirubin, ALP, Creatin Kinase, Brain natriuretic peptid (BNP), in spot urine the ratio of protein to creatinine were measured at initial admission, 6th weeks and 12th weeks. Glomerular filtration rate (GFR) values were calculated with Cockcroft- Gault, MDRD, CKD-EPI formulas. Blood samples as 4-5 mL were centrifuged and stored in -80 0C for measure of total oxidative status and PON-1 enzyme activity: Findings: In groups B and D according to baseline values (1), glucose and HbA1C decreased statistically significantly on 6. Weeks (2) and 12.