Eşzamanlı olarak gerçekleştirilen karotis endarektomi ile myokardial revaskülarizasyon sonuçları
Results of simultaneously applied carotid endarterectomy and myocardial revascuarisation
  1. Tez No: 386665
  2. Yazar: ÖMER NURİ AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS NAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Postoperatif nörolojik olay kalp cerrahisinde en ciddi komplikasyonlar arasında sayılır. Elektif CABG sonrası nörolojik komplikasyonların olası nedenleri arasında; operasyon esnasında aortik arkta yapılan manipulasyonlar, kardiyopulmoner bypassın kullanılması, hipotansiyon veya hipoperfüzyon ile beyin kan akımının azalması, makro veya mikroembolizasyon, intrakraniyal veya ekstrakraniyal vasküler hastalık sayılabilir. Semptomatik veya asemptomatik karotis arter darlığı, CABG yapılan hastalarda görülen perioperatif nörolojik olayların önemli bir nedenidir. CABG uygulanması gereken hastaların %2.4 ile %14'ünde karotis arter darlığı olduğu ve Karotis Endarterektomi (KEA) uygulanması gereken hastaların %40 ile %50'sinde koroner arter hastalığı birlikteliği bildirilmiştir. Bu durumda her iki hastalığı olan hastalarda izlenecek cerrahi tedavi stratejisi kritik önem taşır. Bu kombine arter hastalığında birbirinden farklı iki cerrahi tedavi yaklaşımı tanımlanmıştır. 'Eş zamanlı yaklaşım' ve 'Basamaklı yaklaşım'. Her iki yaklaşım ve uygulama için tam bir görüş birliği yoktur. Birbirlerine olan üstünlüğü vurgulayan bir çok ulusal ve uluslar arası yayın mevcut. Biz kliniğimizde eş zamanlı yaklaşımı uygulamaktayız. Aralık 2010-Aralık 2014 arasında ardışık olarak gerçekleştirdiğimiz eş zamanlı operasyon sonuçlarımızı, operasyonu sonrası 3 ay takip sonucu erken dönem olarak paylaştık. Buna göre erken mortalite 2 hastada (%6,3) olmuş, bir tanesi postoperatif 7. Gün hastane içi, diğeri ise postoperatif 1. ay evinde olmuştur. Erken morbidite bir hastada (%3,1) kalıcı hemipleji olarak gelişmiştir. İki hastada TİA (%6,3) gelişmiş ve bu hastaların takiplerinde ek medikal ve cerrahi girişime gerek duyulmamıştır. Bizim çalışmamıza göre serimizde ki hasta sayımız yetersiz olsa bile erken dönem sonuçlarımızın tatmin edici olmasından dolayı asemptomatik ve semptomatik karotis arter darlığının eşlik ettiği koroner arter hastalarında eş zamanlı operasyonu önermekteyiz. Ancak daha geniş serili ve karşılaştırmalı çalışmaların yapılmasının gereklilik olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Postoperative neurological events are among the most serious complications in cardiac surgery. Manipulations performed over the aortic arch during operation, use of cardiopulmonary bypass, reduction of brain blood flow due to hypotension or hypoperfusion, macro or microembolisations and intracranial or extracranial vascular diseases can be considered as possible causes of neurological complications after elective CABG. Symptomatic or asymptomatic carotid artery stenosis is an important cause of perioperative neurological events seen in patients underwent CABG. Carotid artery stenosis has been reported in 2.4% and 14% of patients who needed to have CABG and comorbidity of carotid artery stenosis with coronary artery disease has been found as 40% and 50% among patients who needed Carotid Endarterectomy (CEA). So the surgical treatment strategy in the patients who have both diseases is crucial. Two different surgical approaches have been defined in this combination of artery diseases; 'Simultaneous approach' and 'Staged approach'. There is no consensus for both approaches and practices. There are many national and international publications emphasizing their advantages over each other. We apply simultaneous approach in our clinic. In this study, we report the results of our simultaneous operations which took place consequently between December 2010 and December 2014 as outcomes of early period defined by 3 months after the operations. Accordingly, early mortality had seen in 2 patients (6.3%) which one of them was at postoperative 7th day in the hospital and the other was during the postoperative 1st month in the house. Early morbidity in one patient (3.1%) developed as a permanent hemiplegia. Two patients had TIA (6.3%) and they did not require additional medical and surgical interventions in the follow-up. Although the number of the patients in our series is not adequate in our study, we suggest simultaneous operation in patients with coronary artery disease accompanied by asymptomatic and symptomatic carotid artery stenosis due to satisfactory results of early period. However, we think comparative studies with larger series are necessary.