Juvenil idiopatik artrit tanısı ile kliniğimizde takip edilen çocuk hastaların demografik, klinik özellikleri ile kardiyolojik ve pulmoner fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical features with cardiac and pulmoner functions of child patients who followed in our clinic with a diagnosis of juvenile rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 386685
  2. Yazar: MERYEM ÇAĞLA ÇAPAR ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Rheumatology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Juvenil İdiopatik Artrit ( JİA) çocukluk döneminde ortaya çıkan, süregen eklem tutulumu ile kendini gösteren kalıcı eklem hasarına sebep olan kronik inflamatuvar bir hastalıklar grubudur. Belirgin eklem tutulumu ile sıklıkla karşımıza çıkmakla birlikte ateş, döküntü, kardit, üveit, pulmoner tutulum gibi eklem dışı sistem tutulumları da görülebilir. Çalışmanın amacı Juvenil İdiopatik Artritli hastaları değerlendirerek bölgemizdeki hasta popülasyonunun demografik, klinik, laboratuvar özelliklerini, kardiyak ve pulmoner komplikasyonlarını ortaya koymaktır. Bu çalışma Uluslararası Romatoloji Birliği (ILAR) kriterlerine göre tanı alıp sınıflandırılmış JİA'lı hastalar değerlendirilerek yapılmıştır. Bu çalışma prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya JİA hastalığı kesinleşmiş 30 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak sağlıklı çocuklardan oluşan 30 çocuk değerlendirildi. Hastaların adı, soyadı, cinsiyeti, yaşı, hastalığın başlangıç yaşı, tanı anındaki tutulan eklem ve sayısı, takip süresi, tanı anındaki laboratuvar bulguları, göz tutulumu olup olmadığı, kardiyak ve pulmoner şikayetleri, takip süresince aldığı tedaviler incelendi. Solunum ve kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacı ile ekokardiyografi ve solunum fonksiyon testi yapıldı. Hastaların 15'i (%50) erkek, 15'i (%50) kızdı. Kız/Erkek oranı 1/1 idi. Yaşları 5 ile 16 yıl arası (ortalama 11,03 3,74) idi. Hastaların 27'si (%90) oligoartriküler, 2'si (%6,7) poliartriküler, 1'i (%3,3) sistemik JIA idi. Hastalığın başlangıç yaşı ortalama 8,53 3,98 yıl idi. Hastaların takip süreleri 0,5 yıl ile 7 yıl arasında (ortalama 2,45 1,67 yıl) idi. Hastaların 9'unda (%30) ANA pozitifliği mevcuttu. Hastaların 4'ünde (%13,3) göz tutulumu mevcuttu. Romatoid faktör pozitifliği 30 hastanın sadece 1'inde mevcuttu. EKO'su değerlendirilen 30 hastanın 22'sinde (%73.3) normal EKO bulguları gözlenmişken, 8 (%26.6) hastada çeşitli kardiyak problemlere rastlandı. Solunum fonksiyon testleri değerlendirildi. Bu çalışmada, hastalarımızda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ekokardiyografi ve solunum fonksiyon testleri değerlendirilen klinik veriler açısından anlamlı bir fark gözlenmedi. Kardiyak ve pulmoner komplikasyonların uzun süre sonra ortaya çıktığı kabul edildiğinden daha geniş hasta grupları ve daha uzun süreli çalışmalar yapılması daha anlamlı sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktı
Özet (Çeviri)
Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Cumhuriyet University, Sivas, Turkey, 2014 Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) is a group of diseases characterized by chronic joint involvement that lead to permanent joint damage during childhood. Although we have often come across with considerable joint involvement, extraarticular involvement like as fever, rash, carditis, uveitis, pulmonary system involvement is also seen. The aim of our study was to evaluate demographic, clinical, laboratory, cardiac and pulmonary complications of patients with JIA. In this prospective study, JIA was diagnosed based on the International League of Associations for Rheumatology criteria. The study included 30 patients with JİA. The control group consisted of 30 healthy children. The gender, age at time of JIA, the number of joints, laboratory findings at the time of diagnosis, track length, whether the eye involvement, the complaints of cardiac and pulmonary following diagnosis of JIA were collected from the patients' medical records. Respiratory and cardiac functions were made by using echocardiography and respiratory function tests. Fifteen boys and 15 girls included in the study. Patients' ages were between the ages of 0 and 6 months (mean age: 11.03 ± 3.74). According to type of disease 27 patients (90%) were oligoarticular, 2 (6.7 %) were poliarticular and 1 (3.3 %) was systemic JIA. The onset of the disease was 8.53 ± 3.98 year. The duration of follow-up was between 0.5 and 7 years (mean: 2.45 ± 1.67 years). Among the 30 cases, 9 patients had positive ANA test, 1 patient with rheumatoid factor. Eye involvement was present in 4 patients. Echocardiography performed in all patients, of whom 8 had various cardiac defects. Respirtory function tests were evaluated in 30 patients, of whom 9 (30 %) patients were anormal. In this study, compared with the control group there was no a significant difference between echocardiography and respiratory function tests. Because cardiac and pulmonary complications occur for a long time, further controlled studies are needed with larger groups in order to demonstrate the effects of JIA during childhood on short and long-term cardiac and pulmonary functions.