Ratlarda yüzeysel ve derin yanık modellerinin karşılaştırılması
Comparison of superficial and deep burns in rats
- Tez No: 386687
- Danışmanlar: PROF. DR. SARPER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada; ratlarda standardize edilebilir ve tekrarlanabilir bir deneysel yanık modeli oluşturmayı amaçladık. Deneyde yanık oluşturmak için kullanılacak teknikleri, materyali ve kabaca temas sürelerini belirlemek amacı ile bir ön çalışma ve ön çalışmanın sonuçlarına göre de esas çalışmayı planlandık. Çalışmada 3 grup oluşturularak, 10-60 saniye arasında temas süreleri ile haşlanma yanığı; 5-30 saniye arasında temas süreleri ile pirinç blokla temas yanığı oluşturuldu. 28 gün boyunca yanık alanlarındaki değişiklikler makroskobik olarak takip edildi. Histopatolojik inceleme için yanık alanlarından 1. ve 3. günlerin sonunda doku biopsisi alındı. Makroskobik olarak; hem haşlanma hem de pirinç blok ile oluşturulan yanıklarda insanda görülen genel yanık bulguları görülmedi (bül oluşumu, kızarıklık, ödem gibi). Makroskobik olarak insanda görülen yanıklara benzer şekilde yanık derecelendirilmesi yapılamadı. Histopatolojik olarak 1.günün sonunda kaynar su ve pirinç yanıklarının her ikisinde de, 30 saniye temas süresinden itibaren tam kat yanıklar elde edildi. 30 saniye temas süresine kadar olan yanıklar 2. derece idi. 3. gün sonunda su ile haşlanma modelinde 15 saniye temas süresinden itibaren yanıklar tam kat halini aldı ve bariz şekilde ilerledi. 3. günün sonunda haşlanma yanıklarında histopatolojik olarak görülen dramatik değişikliklerin hiçbiri pirinç ile temas yanıklarında görülmedi. Pirinç blok ile oluşturulan yanıkların haşlanma yanıklarına göre daha tutarlı olduğu ve insanlarda yanığa bağlı deri hasarında tedavi metodlarını tasarlamak için ratlarda oluşturulan yanık modellerinin sadece histopatolojik incelemesiyle bir sonuca varılabileceği, makroskobik olarak yara takibinin sağlıklı sonuçlar vermeyeceği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
This study aims to form a standard and reproducible experimental burn model in rats. In order to test the required techniques, materials and their contact durations we planned a preliminary-study and performed main study according to results of this preliminary study. 3 seperate groups are formed. Scalding burns have performed with 10 to 60 seconds of hot-water-contact durations. Brass-bar-contact burns have performed with 5 to 30 seconds. Macroscopically, all changes at the burn fields were observed and recorded throughout the 28 day observation period. For histopathological examinations, tissue biopsies were taken at the post-burn 1st and 3rd days. Macroscopically, classical macroscopic human burn findings were not observed in both scalding and brass-bar-contact burns of the rats (There was no bullous formations, edema or rashes). Therefore, macroscopically grading of burns could not be performed as human burns. Histopathologically, both scalding and brass-bar-burns yielded full thickness burns since the contact time of 30 seconds at the end of the first day. Durations less than 30 seconds resulted in 2nd degree (partial thickness) burns. At the end of third day, scalding burns were full thickness burns since the contact time of 15 seconds. However, any of the histopathologic dramatical changes of scalding burns were not seen in brass-bar contact wounds. We decided that brass-bar contact burns were more consistent. In addition, we believe that macroscopical burn examinations do not give healthy results for studying human burn therapeutic methods. Instead, we strongly recommend only histopathological examinations of burn models.