Bupivakain ile siyatik sinir bloğu yapılan sıçanlarda perinöral veya intraperitoneal propolis uygulamasının blok süresine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of perineural or intraperitoneal propolis application on block duration in rats which received sciatific nerve block with bupivacaine
- Tez No: 870292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE KORKMAZ TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada bupivakain ile siyatik sinir blokajı yapılan sıçanlarda perinöral veya intraperitoneal propolis uygulamasının derin duyu, motor ve duysal blok süresine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 32 adet erkek Wistar-Albino sıçan rastgele 4 deneysel gruba ayrıldı. Grup B(perinöral 0,3ml %0,5'lik bupivakain+0,3ml serum fizyolojik), Grup P(perinöral 0,3 ml 30mg/kg Propolis+0,3ml serum fizyolojik), Grup BP(perinöral 0,3 ml %0,5'lik bupivakain+30mg/kg 0,3 ml propolis), Grup BPip(0,3 ml %0,5'lik bupivakain+0,3ml serum fizyolojik+30 mg/kg 0,3 ml propolis intraperitoneal). Cerrahi prosedürler için ratlara inhale sevofluran ve 10mg/kg intraperitoneal xylazine ile anestezi verildi. Gluteal ve uyluk bölgeleri tıraş edildikten sonra, prone pozisyonda ayakları tespit edilerek siyatik sinir bölgesi %10 povidon iyot ile temizlendi, aynı anestezist tarafından uyluk cilt ve cilt altı dokusu lateral insizyonla kesilip, kas ve yüzeyel fasya ayrılarak siyatik sinir açığa çıkarıldı. Siyatik sinire eksplorasyon sonrası periferik sinir stimülatörü kullanılarak siyatik sinire 0,2 miliamper (mA) ile 0,5 mA aralığında uyarı verildi. Motor yanıt alınan sıçanlarda siyatik sinirin sağlam olduğu kabul edilerek çalışmaya devam edildi, motor yanıt alınmayan sıçanlar ise çalışmadan çıkarıldı. Duyusal Fonksiyon, derin duyu fonksiyonları ve motor duyu fonksiyonu ve her 10 dakikada bir değerlendirildi. Bu değerlendirme deneyin yapıldığı gün boyunca sürdürüldü. Bulgular: Duyu geri dönme medyan süreleri GrupP, GrupB, GrupBPip, GrupBP sırasıyla 13 dk, 62 dk,64 dk, 96 dk'dır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the effect of perineural or intraperitoneal application of propolis on deep sensory, motor, and sensory block durations was investigated in rats undergoing sciatic nerve block with bupivacaine. Materials and Methods: In this study, 32 male Wistar-Albino rats were randomly divided into 4 experimental groups. Group B (perineural 0.3ml 0.5% bupivacaine + 0.3ml saline), Group P (perineural 0.3 ml 30mg/kg Propolis + 0.3ml saline), Group BP (perineural 0.3 ml 0.5% bupivacaine + 30mg/kg 0.3 ml propolis), Group BPip (0.3 ml 0.5% bupivacaine + 0.3ml saline + 30 mg/kg 0.3 ml propolis intraperitoneally). For surgical procedures, rats were anesthetized with inhaled sevoflurane and intraperitoneal xylazine at 10mg/kg. After shaving the gluteal and thigh regions, the sciatic nerve region was cleaned with 10% povidone iodine, and with the rat in a prone position, the feet were fixed, and the sciatic nerve was exposed by making a lateral incision on the thigh skin and subcutaneous tissue, followed by separation of muscle and superficial fascia. After exploration of the sciatic nerve, the sciatic nerve was stimulated using a peripheral nerve stimulator with a range of 0.2 to 0.5 milliamperes (mA). Rats showing motor response were considered to have intact sciatic nerves and were included in the study, while rats without motor response were excluded. Motor function, sensory function, and deep sensory function were evaluated every 10 minutes throughout the day of the experiment. Results: The median sensory return times for Groups P, B, BPip, and BP are 13 min, 62 min, 64 min, and 96 min, respectively.