Meme kanserlerinde, tümör kök hücre belirteçlerinin (ALDH1, SOX2) prognoz ve diğer prognostik parametreler ile ilişkisi
The relationship of tumor stem cell markers (aldh1, sox2) with prognosis and other prognostic parameters in breast cancer
- Tez No: 386695
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHANDE ELAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Meme kanseri kadınlarda görülen en sık malignite olmak ile beraber farklı tedavi seçenekleri ile sağkalım oranları son yıllarda artmaktadır. Klinik ve patolojik çalışmalar göstermiştir ki bu kanserlerin bazı tiplerinde tedaviye rağmen prognoz kötüdür. Bu durum, sınırsız kendi kendini yenileme ve farklılaşma yeteneğine sahip kök hücreler ile açıklanmaya çalışılmıştır. Kanser kök hücre (KKH) hipotezine göre; KKH tümörün başlangıç, ilerleme, tümör göçü, tedaviye direnç ve nüksünden sorumlu olup hücre çeşitliliğine ve tümör heterojenitesine yol açmaktadır. Bu çalışmada, meme kanserinde güvenilir bir kök hücre belirteci olan ALDH1 ve memede daha az çalışılmış olan, ancak diğer kanser tiplerinde güvenilirliği ortaya konmuş SOX2 immünohistokimyasal (İHK) olarak çalışıldı. Çalışma kapsamına prognostik özellikler yönünden heterojen olan ve onkolojik takipleri yapılmış 100 invaziv meme karsinomu alındı. Olgulara ait ALDH1, SOX2 ekspresyonları ve prognostik faktörler ile sağkalım (SK) ve hastalıksız sağkalım (HSK) oranları karşılaştırıldı. ALDH1epitelyal (ep) ve SOX2'nin SK ve HSK üzerine etkisi olmamak ile beraber, ALDH1stromal (str) ekspresyonu ile SK arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. ALDH1ep ile tümör grade'i, histolojik tipi, östrojen/progesteron (ER/PR) negatifliği; SOX2 ile tümör çapı arasında anlamlı bir ilişki bulundu. ALDHstr ekspresyonunun SK'ı öngören olumlu bir belirteç olabileceği, ALDH1ep ve SOX2 ekspresyonlarının SK ve HSK üzerine bir etkisi saptanamamasına rağmen, olumsuz prognostik faktörlerden birkaçı ile ilişkisinin bulunması nedeniyle bu belirteçlerin meme kanserinin prognozunu öngörmede kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most frequent malignancy among women and the survival ratios have been increasing recently with different treatment choises. Clinical and pathological studies showed that prognosis is still worse in certain types of breast tumors despite the treatment choices. Physicians tried to explain this fact by the presence of stem cells which has limitless self renewal and differentiation potential. According to cancer stem cell (CSC) hypothesis, CSCs are responsible for the initiation, progression, migration, and recurrence of the tumor, resistance to treatment and also leads to cell diversity and tumor heterogeneity. In this study ALDH1 which is a reliable stem cell marker in breast cancer and SOX2 which was not studied thoroughly in breast cancer but found to be a reliable marker in other cancer types were studied immunohistochemically. The study was included 100 invasive breast carcinoma cases all have oncological follow-up and have heterogeneity in prognostic properties. ALDH1 and SOX2 expressions of the cases were compared with prognostic parameters and survival (S) and disease-free survival (DFS) ratios. ALDH1epithelial (ep) and SOX2 expressions were found to have no effect on S and DFS but ALDH1stromal(str) expression was found to be significantly related with S. ALDH1ep expression showed significant relationship with tumor grade and estrogen/progesteron (ER/PR) negativity whereas SOX2 expression were found to be related with tumor diameter. In conclusion, ALDHstr expression may be important for S, and also ALDH1ep ve SOX2 expressions may be important for prognosis since related with poor prognostic parameters but not with S and DFS so these markers may be useful to determine the prognosis of breast cancer.