Hiperlipidemi'nin seks hormonları ve testis histolojisine etkisi
The effect of hiperlipidemia on sex hormones and testicular histology
- Tez No: 386699
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN YENER GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Obezite günümüzün önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erkek fertilitesini olumsuz etkilediğini veya bir katkısı olmadığını belirten deneysel ve klinik çalışmalar mevcuttur ve yapılmaya da devam etmektedir Bu çalışmada hiperlipideminin seks hormonları ve testis histolojisine etkisini deneysel olarak belirlemeyi amaçladık. 16 adet Wistar albino erkek rat rastgele 2 gruba ayrıldı. Deney grubu diyetine %1 kolesterol eklenmiş yem ile, kontrol grubu standart yem ile 6 hafta süreyle beslendi. Deney grubunda total kolesterol ve LDL kolesterol değerleri istatistiksel olarak yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Today, obesity is a major public health problem in all over the world. Results of the experimental and clinical studies investigating the effect of obesity on male fertility are debatable. For this purpose we experimentally evaluated the effect of hyperlipidemia on sex hormones and testicular histology. Sixteen male Wistar albino rats (21 day-1mount, 60-80 g) were randomly divided into 2 groups. The experimental group was feeded with 1% cholesterol added diet and the control group was feeded with standard chow for 6 weeks. At the end of the study there was no significant difference for weights of the rats between the groups. There were statistically significant differences for total cholesterol and LDL cholesterol levels when experimental group compared with the control group. (p 0.05).