Maternal hiperlipidemi ile (lipit seviyeleri, lektin benzeri okside LDL ve okside LDL'nin )gebelik prognozu ilişkisi
Pregnancy prognosis relationship with maternal hyperlipidemia (lipid levels,soluble lectin li̇ke oxidized ldl and oxidized LDL)
- Tez No: 497068
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FAHRİ ÖÇER, PROF. DR. SEYFETTİN ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET AMAÇ: Gebelikte oluşan oksidatif strese bağlı oluşan, preeklampsi, gebelik diyabeti, erken doğum gibi komplikasyonlar ile gebeliğin her üç trimestrede bakılan total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL), oxLDL ve sLOX-1 düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek. MATERYAL VE METHOD: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı gebe ve perinatoloji polikliniklerine Mart 2015-Ocak 2017 yılları arasında başvuran lipid metabolizmasını bozan herhangi bir hastalığı olmayan gebelerden her üç trimestrde materyal alınabilen 92 gebe randomize olarak dahil edildi. 92 gebeden her üç trimestrede, (12-18. 20-24. ve 28-32.) gebelik haftalarında total kolesterol, HDL, LDL, trigliserd, oxLDL ve sLOX-1 düzeyleri tayini için 5 ml serum toplandı. BULGULAR: Olguların 34' sinde herhangi bir komplikasyon izlenmedi, 27 olguda gestasyonel diyabet, 17 olguda preeklampsi ve 14 olguda diğer patolojik durumlar (erken doğum tehtidi, erken membran ruptürü, gebelik kolestazı) izlendi. Her üç trimestrede gebelerin tamamında total kolesterol, HDL, LDL, trigliserid düzeyleri gebeliğin yaşı ile orantılı olarak anlamlı yükselme gösterirken, bu yükselişin prognozla ilişkili olmadığı görüldü. OxLDL ve sLOX-1 parametreleri gestasyonel diyabet, preeklampsi ve diğer komplikasyonları içeren grupta anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: The purpose of our clinical investigation is to determine the correlation between pregnancy prognosis and oxidative stress caused by lipid profile (total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL), oxygenated LDL (oxLDL) and soluble lectin-like oxygenated LDL (LOX-1) measured at 12-18th gestational week, 20-24th GW and 28-32th GW (all trimesters). MATERYAL AND METHODS: In a randomized trial, 92 out of 212 pregnant women who applied to İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department perinatology outpatient clinics between March 2015 and January 2017 were selected and not having Diabetes Mellitus type 1 and 2, nephrotic syndrome, liver disease, chronic hypertension, thyroid disease, hyperlipidemia . In all trimesters, 5 ml of serum was collected from these 92 women to measure total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, oxLDL and sLOX-1. RESULTS: In 34 women no complication was found, in 27 gestational diabetes, in 17 preeclampsia and in 14 other pathological cases (threat of premature labor, early membrane rupture, gestational cholestasis, fetal anomalies) were observed. In all trimesters, there was not a significant difference between women with complications and healthy ones in terms of total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL levels, yet oxLDL and sLOX-1 levels were significant in women with gestational diabetes and preeclampsia. CONCLUSION: Even though there is inadequate knowledge about the reasons of gestational complications (threat of premature labor, early membrane rupture, gestational cholestasis, fetal anomalies) increasing maternal-fetal mortality and morbidity, measuring oxLDL and sLOX-1 levels at early gestational weeks could serve as an useful marker to estimate the oxidative stress.