Celal Bayar Üniversitesi 1. sınıf öğrencilerinin yeme tutumları ile bağlanma stilleri ve ayrılma bireyleşme özellikleri arasındaki ilişki
The relationship of eating attitudes with attachment styles and seperation-individuation characteristics of the first-grade students of Celal Bayar University
  1. Tez No: 386716
  2. Yazar: FATMA COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ORYAL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yeme bozukluklarının ruhsal gelişim süreçleriyle ilişkisini inceleyen çok az çalışma bulunmaktadır. Sağlıksız yeme tutumları, yeme bozukluğunu belirlemede önemli bir değişkendir. Bu nedenle çalışmamızda gençlerin yeme tutumları ile bağlanma stilleri ve ayrılma bireyleşme özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Üniversite kapsamında bulunan 887 öğrenciye yeme tutumu testi, sosyodemografik veri formu, ilişki ölçekleri anketi, adolesan ayrılma bireyleşme testi uygulanmıştır. Yeme tutumu testi ve sosyodemografik veriler arasındaki ilişki t-testi, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis ANOVA ve çoklu karşılaştırmalarda post hoc Bonferroni, post hoc Tukey ve post hoc Mann-Whitney U testi kullanılarak araştırılmıştır. Yeme tutumu testi puanları ile bağlanma biçimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için One-Way ANOVA ve post hoc Tukey testi kullanılmıştır. Yeme tutumu testi puanları ile ayrılma bireyleşme özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Analizimizin ilerleyen aşamasında yeme tutumu puanlarını nihai yordayan değişkenleri bulabilmek için regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçta yeme tutumu puanlarının ayrılma anksiyetesi, yutulma anksiyetesi, reddedilme beklentisi, sağlıklı ayrılma, kadın cinsiyet, çocukluğunda babada uzun süreli iyileşmeyen kronik hastalık varlığı ve düzenli olarak spor yapma ile pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are very few studies about searching the relationship between eating disorders and psychological development processes. Unhealthy eating attitudes is an important variable in determining the eating disorder. Therefore, it was aimed in our study to investigate the relationship of eating attitudes with attachment styles and seperation-individuation characteristics among young people. A total of 887 university students were performed Eating Attitudes Test, Sociodemographic Data Form, Relationship Assessment Scale, and Separation-Individuation Test of Adolescence. The relationship between the Eating Attitude Test and sociodemographic data were investigated by using the t-test, One-Way ANOVA, and Kruskal-Wallis ANOVA as well as post hoc Bonferroni, post hoc Tukey, and post hoc Mann-Whitney U tests in multiple comparisons. One-Way ANOVA and post hoc Tukey test was used in order to determine the relationship between the Eating Attitude Test scores and attachment styles. The Pearson's correlation test was used to determine the relationship between the Eating Attitude Test scores and separation-individuation features. Regression analysis was applied in the advanced stages of our analysis to find the final predictor variables regarding the Eating Attitude Test scores. In result, the Eating Attitude Test scores were found to be positively related with separation anxiety, engulfment anxiety, rejection expectancy, healthy separation, female gender, childhood experience of a long-term chronic disease of the father, and regular exercise. The obtained results have been discussed in the light of the literature and recommendations are presented.