4-Benzoil-1-(2,4-dinitrofenil)-5-fenil-pirazol-3-karboksilli asit ve bazı türevlerinin sentezleri
- Tez No: 38672
- Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS AKÇAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET 4- Benzoil-5-Fenil-2,3- Furandion(2), termoliz,sikloadisyon ve ııükleofilik katılma reaksiyonlar verebilen aktif heterosiklik bir bileşiktir. Son yıllarda(2) bileşiği ile çeşitli schiff bazJanJketonlar,ketiminler,ketenler,nitrillerzosiyanatlar,oksimler,aminler,Mdrazonlar,ürete,tiyosemi- ve semi karbozonlarla etkileşmesi ile heterosiklik kimyasına yeni bileşikler kazandırıldığı görülmüştür.Literatür araştırması sonucu 2 bileşiğinin fenil hidrazin ile reaksiyonundan oluşan pirazol türü bileşiklerin farklı hidrazinlerle de elde edilebileceği ve bu konunun daha önce çalışılmamış olması bizi bu araştırmaya yöneltmiştir. Çalışmada 2 bileşiğinin,2,4,-dinitro fenil hidrazin ile reaksiyonundan zaman,sıcaklık,çözücü ve konsantrasyon değiştirmek sureti ile üç yeni bileşik sentez edilmiştir.Bunlar sırası ile 5,Benzoil,2,[2,4 dinitro fenil]-6-fenil- lH-piridazin (EAJJ,,4-Benzoil-l-[2,4-dinitro fenil]-5-fenil, pirazol-3-karboksilli asit (EA2) ve 4-benzoil-l-[2,4-dinitro fenil]-5-fenil,pirazol-3-karboksilli asit-[2,4-dinitro fenil hidrazid] (EA3) bileşikleridir.Sentezlenen bu bileşiklerin açık formül ve fonksiyonel yapı yönünden incelenen (EA2J bileşiği, çalışma konumuzda ikinci başlangıç maddesini oluşturmuştur.Çalışmalarımızda (EA2) bileşiğinin şimdiye kadar çalışılmamış olan;asitlerin dekarboksilasyonu,fenil hidrazin ve n-bütanol ile reaksiyonları yapılarak sırası ile;4- benzoil-l-[2,4-dinitro fenil]-5-fenil-pirazol (EA6),5-[2,4-Dinitro fenil J-l,3,4-trifeinl-pirazoIo [3,4-d] piridazin-(7)-on (EA4) ve 4-benzoil-l-[2,4-dinitro fenil]-5-fenil pirazol-3- karboksilli asit n-bütil esteri (EA7) bileşikleri sentezlenmiştir.Aynca literatürce bilinen 4-Benzoil"-l,5-Difenil- pirazol-3-Karboksilli asit'in klorürünün 2,4-Dinitro Fenil hidrazinle reaksiyonu yapılarak 4- Benzoil-l,5-Difenil-Pirazol-3-Karboksilli asit-2,4-Dinitro Fenil hidrazit (EA5) bileşiği elde edilmiştir. Sentez edilen bu yeni bileşiklerin yapıları Erciyes Üniversitesi Kimya Bölümünde ve Avusturya Graz Üniversitesi Organik Kimya Enstitüsünde yaptırılan elementel analizleri ve İR Spektrumlar yorumlanarak aydınlatılmıştır. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been known that,4-Benzoyl-5-Phenyl-2,3-Furadion(2) is an active heterocyclic compound which undergoes the cycloaddition,thermoiysis and nucleofilic addition reactions. In recent years,it has been shown that the compound(2) can react with various schiff bases,ketones,ketimines,ketens,nitriles4socyaBetes,oximes,amines,hydrazones,ürethanes,tiose mi-and semicarbazones giving the new heterocyclic compounds.lt was found in the literatüre that pyrozole was prepared from the reaction of the compound (2) with phenyl hidrazine and it was also proposed that the compound can be prepared with other corresponding hydrazine derivatives. In this work, from the reaction of the compounds with 2,4-dinitro phenyl hidrazine, three new compounds EA1, EA2 and EA3 one are obtained by controlling temperature, time and concentration. The compounds (EA2) is investigated in terms of structural factors and is used as starting meterial in later synthesis. The decomposization studies of the compound (2) and its reactions with phenyl hidrazine and n-butanol lead to give the products EA6,EA4 and EA7 respectivaly. In addition,studies on the reaction of 4-Benzoil-l,5-Diphenyl-pyrazoi-3-Carbocylic asid cloriir with 2,4-Dinitro phenyl hydrazine lead to give 4-Benzoyl-l,5-Diphenyl-Pyrazol Carbocylic acid-2,4-Dinitro Phenylhidrazite (EA5).In order to identify the structures of the compound,syntheiset in this work,their carbon,hydrojen and nitrogen contents were determined by using Carlo Erba CHNSO analyser and their infrared spectra were recorded in the range 400-4000 cm-1 using Schimadzu IR-435 spectrometer. IV