Sıcak ve soğuk uygulamaların sıçrama performansına etkisi
Effect of heat and cold applications on jump performance
  1. Tez No: 386743
  2. Yazar: MUAMMER ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SAYIN, PROF. DR. DEVRİM AKSEKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı sıcak ve soğuk uygulamanın Countermovement Jump (CMJ), Drop Jump (DJ) ve 15sn CMJ performansı üzerine etkilerini araştırmaktı.Çalışmaya 128 (98 erkek, 30 bayan) sağlıklı denek [yaş(yıl): 20.9 ± 1.9; boy(cm): 173.8 ± 9.3; vücut ağırlığı(kg): 69.4 ± 12.1; vücut yağ oranı(%): 15.2 ± 4.7] katıldı. Tüm denekler, Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisiydi. Önce deneklerin ısınma sonrası CMJ, DJ ve 15sn CMJ testleri yapıldı. Ardından aynı testler ısınma ile test arasında 15dk sıcak uygulaması ve soğuk uygulaması yapılarak tekrar edildi. Testler 24-72 saat aralıklarla ve karışık sırayla yapıldı.Normal test ile soğuk uygulanarak tekrar edilen CMJ testleri arasında anlamlı fark bulundu (F1.127=6.96, p=.001, n2= .10).
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to investigate the effects of cold and heat application on Countermovement Jump (CMJ), Drop Jump (DJ) and 15s CMJ performance.30 women, 98 men, total 128 healthy volunteers were participated in the study (20.9 ± 1.9 yrs; 173.8 ± 9.3 cm; 69.4 ± 12.1 kg; 15.2 ± 4.7 % fat). All volunteers were Sports College student. Firstly, volunteers performed CMJ, DJ and 15s CMJ after warm-up. Then, same tests were repeated in same order after 15 minutes cold application and heat application. Cold and heat applications were randomized in order and and seperated with 24 to 72 hours time interval.CMJ performances were decreased significantly after cold application (F1.127=6.96, p=.001, n2= .10) even though other jump performances did not effected.Our results confirmed that cold application may decrease CMJ performance.