Neutronic analysis of the accelerator driven systems
Hızlandırıcı sürümlü sistemlerin nötronik analizi
  1. Tez No: 386753
  2. Yazar: HALUK ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Hızlandırıcı Sürümlü Kritikaltı Reaktörler (HSKR)'in durgun ve zamana bağlı durumlardaki nötronik davranışları incelendi. HSKR, çevresi kritikaltı yakıt ile sarılmış genellikle kurşun ya da kurşun-bizmut-ötektik (LBE) alaşımlı ağır metal hedefler ve bu hedeflere yüksek enerjili protonlar gönderen hızlandırıcıdan oluşur. Protonların hedef materyal ile girdiği spallasyon (doğurma) nükleer reaksiyonları sonucunda oluşturduğu nötronlar yakıttaki fizyon olayının sürekliliğini sağlamada kullanılır.Bu çalışmada, spallasyon sonucu oluşturulan nötronların enerji spektrumunun tesir kesiti ve difüzyon katsayısı üretimine etkisini incelemek için, bir LBE hedef ve kritikaltı yakıttan oluşan bir HSKR, hedefte spallasyon nötronları varken (sabit kaynak modu) ve yokken (kritiklik modu) MCNP'de ayrı ayrı modellendi. Modellemeler sonucu elde edilen reaksiyon hızları ve nötron akıları Transport Eşdeğer Difüzyon Model'inde kullanılarak iki mod için ayrı ayrı bir ve iki grup difüzyon parametreleri elde edildi. Model, transport denklemiyle aynı sonucu verecek olan difüzyon parametrelerinin üretimini sağlamaktadır. İki farklı parametre seti, kararlı hal nötron difüzyon denklemlerinin analitik çözümlerine yerleştirilip yakıtın çoğaltım özellikleri incelendi. Sonuçlar Monte Carlo modellemesiyle elde edilen değerlerle karşılaştırıldı.HSKR'lerin zamana bağlı davranışlarını incelemek üzere, Belçika'da geliştirilen MYRRHA tasarımının tek boyutlu düzlemsel geometrisini model olarak ele alan yeni bir analitik test problemi, sistemi daha gerçekçi temsil eden silindirik geometride çözüldü. Hesaplamalarda, Özelleştirilmiş Çözüm Yöntemi kullanıldı. Sayısal Ters Laplace Dönüşümleri Sabit-Talbot ve Gaver-Wynn-Rho işlemlerinin ikisiyle de ayrı ayrı gerçekleştirildi. Sonuçlar, problemin FLEXPDE® `de sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmesiyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı ve tam bir uyum içinde oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, neutronic features of The Accelerator Driven Subcritical Reactors (ADSR) are investigated at both steady state and time dependent conditions. The ADSR consist of a heavy metal target usually Pb or LBE (lead-bismuth-eutectic) driven by an accelerator, which is surrounded by a subcritical blanket. High energy protons obtained from the accelerator impinge on the target, thus producing spallation neutrons which are needed by the subcritical core to maintain the continuous fission process.In order to see the effects of the energy spectrum of the external neutrons on the cross section and diffusion coefficient generation, a simplified ADSR consisting of an LBE target and a subcritical core has been modeled in MCNP both with an external source in the target (fixed source mode) and without external source (criticality mode). Then using the reaction rates and fluxes obtained from the simulation, one- and two-group diffusion parameter sets for two different modes are generated using the Transport Equivalent Diffusion Model (T.E.D.M). The model is based on obtaining diffusion parameters giving the same result as the transport equation solution. Then, the multiplication features of the system is analysed by solving steady-state neutron diffusion equations analytically for two parameters sets. Analytical results are compared with the Monte Carlo simulation of the model problem.A recently proposed analytical benchmark for the neutron kinetics of subcritical source driven systems for the 1D slab model of MYRRHA ADS concept developed in Belgium has been extended to the cylindrical geometry which represents the system more realistically. In the calculations, Customized Solution Method is used. Numerical Inverse Laplace Transformations are performed with both Fixed-Talbot and Gaver-Wynn-Rho algorithms. Results are compared with the finite element program FLEXPDE® and they are found to be in complete agreement.