Disiplinler-arasılık ve mimarlık eğitimi
Between disciplinary and architectural education
- Tez No: 386752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TANJU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tüm bilgi alanları gibi mimarlık alanının da kesin olarak sınırları çizilemez. Disiplinlerarası denen alan, tariflenmiş olanın arasında kalana işaret etmektedir. Oysa neredeyse hiçbir etkinlik tamamen tek-bir bilgi alanının sınırları içerisinde kalmamakta, hiçbir bilgi, tek-bir bakış noktasından kavranamamaktadır. Özellikle son zamanlarda artan ilgi nedeni ile de disiplinler-arası olana yeniden bakılmalıdır. Çeşitli çalışmalar disiplinlerarası?na bakarken mimarlık alanında sınırlar nasıl çizilmektedir Mimarlık alanı eğitiminde ve bu eğitim şekli mesleğe bakışın sınırlarını nasıl çizmektedir?Uzmanlaşmanın başladığı yüksek öğretimde bilgi alanlarının adalara ayrılması şu ana kadar ciddi anlamda iş görmüştür. Kazanılan teknik/bilimsel başarılar bu organizasyonun kanıtı olarak görülmektedir.Bununla birlikte, bu durum katı bir disipliner algıya yol açmakta ve tanımlar arasında kalanlar için yeni kompartmanlar oluşmakta, saha gittikçe bölünmekte ve bölünerek büyümektedir.Mimarlık alanında da var olan bu eğilimin -özellikle disiplinlerin sınırlarının ilk olarak okullarda çizildiği kabul edilecek olursa- mimarlık eğitimi veren okullarda, mimarlık alanı gibi her şekilde birçok alanla baş etmesi gerektiği bilgisi, neredeyse tanımı haline gelen bir uğraşıda, özellikle önemli bulunmaktadır.Tez içerisinde, şu andaki mimarlık eğitimi ders programları üzerinden, mimarlık alanının disiplinler arası yapısının öğretim biçiminin de farkılılaşmasında, geçerli bir durum oluşturduğu okuması yapılacaktır.Mevcut eğitim sistemi dışında, başka türlü bir eğitim sisteminin yeniden tartışılabileceği düşünülmektedir.Mimarlık alanın sınırları verili bir bilgi olarak algılanması önlenerek, önceden belirlenmeden ve bu şekilde parçalanmadan mimarlık eğitimi yapılabilir mi?? sorusuna cevap aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
It?not possible to draw boundries around arthitectural knowledge area, smilar to anothers. The mentioned area called as between-disciplines refers a way of thinking: things that existed in the space between bordered knowledge islands. There is no activity that belongs to one defined discipline. There fore, we should reconsider inter-disciplinary. When we looking this picture, architectural area in the education and practises, how are they looking?Specializing in the higher educational area worked to succied technical issues. İt has been seen as an evidence of succied of this techniques.However, this is causing a delusion of existing of definite boundaries on the knowledge areas.