Kronik aktif hepatit B enfeksiyonu olan hastalar ile hepatit B virusuna karşı doğal bağışıklık geliştiren bireylerin sitokin gen polimorfizmlerinin karşılaştırılması
Comparison of cytokine gene polymorphisms in patients with chronic active hepatitis b infection and those in individuals developed protective immunity to hepatitis B virus
- Tez No: 334278
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KAKLIKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hepatit B virusunun kronik enfeksiyon oluşturmasının nedenleri bilinmemektedir ancak muhtemelen bu durum konak immün faktörleri ile ilişkilidir. Bunlardan sitokinler immün yanıtta önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, HBV enfeksiyonu ve interlökin (IL)-1?, IL-1ß, interlökin-1 reseptör (IL-1R), interlökin-1 reseptör antagonist (IL1-RN), IL-4?, IL-2, IL-4, IL-6, IL-10, IL-12, interferon (IFN)-?, tümör gelişim faktörü (TGF)-ß, tümör nekrozis faktör (TNF)-? gen polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışma, kronik HBV enfeksiyonu bulunan 33 hasta ve HBV enfeksiyonundan iyileşerek doğal bağışıklık geliştiren 34 sağlıklı kişiye ait toplam 67 kişinin periferik kanından elde edilen mononükleer hücrelerde gerçekleştirilmiştir. Sitokin genotipleri polimeraz zincir reaksiyonuna dayalı ticari bir kit (Invitrogen, USA) kullanılarak belirlenmiştir. Kronik HBV enfeksiyonu bulunan grupta doğal bağışıklık geliştiren gruba göre, IL-1??nın -889 promotor gen bölgesinde bulunan CT genotipi (%73.4 ve %19.2, p= 0.000044), IL-4?ün -1098 promotor gen bölgesinde bulunan GT genotipi (%66.7 ve %11.5, p= 0.001328), IL-10?un -1082 promotor gen bölgesinde bulunan GA genotipi (%72.0 ve %45.7, p= 0.014), IL-10?un -819 promotor gen bölgesinde bulunan CT genotipi (%63.5 ve %31.3, p= 0.023) ve IFN-??nın +874 gen bölgesinde bulunan TA genotipi istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Diğer taraftan, IL-1??nın -889 promotor gen bölgesinde bulunan CC genotipi (%65.4 ve %13.3, p= 0.0003579), IL-4?ün -1098 promotor gen bölgesinde bulunan TT genotipi (%73.1 ve%29.6, p= 0.0015), IL-10?un -1082 promotor gen bölgesinde bulunan GG genotipi (%22.9 ve%3.1, p= 0.015) ve IL-10?un -819 promotor gen bölgesinde bulunan CC genotipi (%59.3 ve %31.2, p= 0.023) doğal bağışıklık geliştiren grupta kronik HBV enfeksiyonu bulunan gruba göre istatistiksel olarak daha yüksek oranda bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada araştırılan on üç sitokinden IL-1?, IL-4, IL-10 ve IFN-??nın promotor gen bölgelerindeki polimorfizmlerin HBV enfeksiyonunun seyri ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Bu sitokinlerdeki polimorfizmlerin ortaya konmasının HBV ile enfekte olan bireylerin iyileşerek enfeksiyona karşı doğal bağışıklık mı geliştireceği veya enfeksiyonun kronikleşmesi ile mi sonuçlanacağının tespitinde önemli belirteçler olarak kullanılabileği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reasons for the viral persistence of hepatitis B virus (HBV) infection are unknown, but are probably related to host immune factors. Among these, cytokines play a significant role in immune defense. The present study was undertaken to investigate the association between HBV infection and polymorphisms of interleukin (IL)-1?, IL-1ß, IL-1 receptor (IL-1R), IL-1 receptor antagonist (IL-1RN), IL-4?, IL-2, IL-4, IL-6, IL-10, IL-12, interferon (IFN)-?, transforming growth factor (TGF)-ß, tumor necrosis factor (TNF)-? genes. The study was performed with peripheral blood mononuclear cells obtained from a total of 67 subjects, 33 with chronic HBV infection, and 34 healthy individuals with protective immunity who recovered from HBV infection. Cytokine genotypes were determined using a polymerase chain reaction-based commercial kit (Invitrogen, USA). The frequency of CT genotype at position -889 of IL-1? gene promoter region (73.4% vs. 19.2%, p= 0.000044), GT genotype at position -1098 of IL-4 gene promoter region (66.7% vs. 11.5%, p= 0.001328), GA genotype at position-1082 of IL-10 gene promoter region (72.0% vs. 45.7%, p= 0.014), CT genotype at position -819 of IL-10 gene promoter region (63.5% vs. 31.3%, p= 0.023) and TA genotype at position +874 of IFN-? gene were statistically higher in the chronic HBV group than those of HBV infection recovered group. In addition, the frequency of CC genotype at position-889 of IL-1? gene promoter region (65.4% vs. 13.3%, p= 0.0003579), TT genotype at position-1098 of IL-4 gene promoter region (73.1% vs. 29.6%, p= 0.0015), GG genotype at position-1082 of IL-10 gene promoter region (22.9% vs. 3.1%, p= 0.015), and CC genotype at position-819 of IL-10 gene promoter region (59.3% vs. 31.2%, p= 0.023) were significantly higher in the chronic HBV group than those of HBV infection recovered group. In conclusion, among thirteen cytokines that were investigated in this study, polymorphisms in the promoter regions of IL-1?, IL-4, IL-10 and IFN-? were found to be associated with the prognosis of the HBV infection. Determination of these polymorphisms could be used to predict whether the individuals infected with HBV will develop a protective immunity or end up with a chronic infection