Endüstriyel patlayıcı madde portföyü ve performansa dayalı seçim kriterleri
Industrial explosive material portfolio and selection criteria based on performance
- Tez No: 386756
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN, PROF. DR. CENGİZ KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geological Engineering, Chemical Engineering, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada maliyetler ve değer bakımından optimum sonuç elde edebilmek için kayaç yapısı, patlayıcı madde özellikleri ve patlatma tasarım kriterleri dikkate alınarak taş savrulması, toz oluşumu ve titreşim gibi çevresel etkilerin minimize edilmesini sağlayarak endüstriyel alanda kullanılabilen performansa dayalı patlayıcı maddelerin portföyünün incelenmesi amaçlanmıştır.Nitekim bu amaç doğrultusunda patlayıcı madde performansı ve portföyü incelenmiş, geniş bir literatür taraması temel araştırma tekniği olarak benimsenmiştir. Bu çerçevede, ilk olarak patlayıcı maddelerin özellikleri, kullanım alanları ve önemi gibi genel bilgiler verilmeye çalışılarak patlayıcı madde ve patlatma performanslarının maksimum seviyelere yükseltilebilmesi için etki eden faktörler incelenmeye çalışılmıştır.Öte yandan patlayıcı madde seçiminde önemli bir kriter olarak görülen patlayıcı madde maliyetinin esasında yanlış izah edilmesinden dolayı toplam patlatma maliyetinin ifade edilmesi gerektiği öngörülerek en az toplam maliyet optimum sonuç elde edilebilmesi için patlatma yapılması planlanan kayaçların yapısal özelliklerinin, patlayıcı madde özelliklerinin çok iyi bilinmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Sonuçta ucuz ürün ile ekonomik ürün ayrımı iyi yapılmazsa ucuz diye seçilen ürünün tüm üretim prosesi göz önüne alındığında daha pahalı maliyetlere neden olabilmesi muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the portfolio of explosive materials to be used in industrial fields based on performance by minimising environmental effects such as thrusting of stones, dust formation and vibration by considering the structure of the rock, the features of the explosive materials and explosion design criteria in order to obtain an optimum result in terms of expenses and value.Thus, the explosive material performance and portfolio was accordingly examined and an extensive scan of literature was adapted as the basic research technique. Within this scope, initially data such as the characteristics of the explosive materials, the fields of usage and its importance has been presented and the effective factors were examined in order to be able to increase the explosive material and explosion performance to a maximum level.On the other hand, it has been concluded that the explosive material cost, considered to be an important criteria in choosing explosive materials, is actually described incorrectly thus it is foreseen that the total explosion cost needs to be defined in order to obtain an optimum result minimum total cost by recognizing the structural characteristics of the rock planned to be exploded and the characteristics of the explosive material very well. Ultimately, if cheap products and economical products are not distinguished very well it is probable that the products chosen because of being cheap may lead to greater expenses when the entire production process is considered.