Bina ve konutlarda kullanılan ısı üretim cihazlarının Türk Standartlarına uygun olarak doğal gas sistemine dönüştürülmesi
Changing heat production instruments wich are used in buildings and houses into natural gas system according to the rulesand stanarts instution
  1. Tez No: 38676
  2. Yazar: MEHMET NECMETTİN AHRAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Doğal Gaz, günümüzde tükenmekte olan diğer yeraltı enerji kaynakları yanında temizliği verimliği ucuzluğu yönünden endüstri tesislerinin ve evsel kullanımın vezgeçilmez bir enerji kaynağı durumuna gelmiş olup gün geçtikçe önemi de artmaktadır. Bu çalışmada Doğal Gaz kullanımında gerekli Emniyet Kalite ve Ekonomikliğin Sağlanması ve kullanıcıya belli bir disiplin altında iletilmesi için lüzumlu önlemlerin alınması ve Türk Standartlar Enstitüsü tarafından konusuyla ilgili hazırlanan standartlara göre hareket edilerek gerekli olan can ve mal güvenliğinin sağlanıp ekonomik kullanım ortamının yaratılması için gerekli araştırmalar yapılmıştır. Binalarda ısıtma ve pişirmede kullandığımız cihazlara doğal gaz bir dizi armatörden geçerek ulaşmaktadır. Bu anlamda da kullanımda olan cihazların (Katı yakıtlı- Sıvı yakıtlı- LPG. vs.) Doğal Gazın özelliklerine göre gerek emniyet ve gerek ise ekonomik kullanım yönünden yeniden dizayn edilmesi veya mevcut cihazların dönüşümünün yapılması ile ilgili önemli hususlar açı klan m ıştır. Bu dönüşümler yapılırken de belli bir hesaplama yöntemi ve standard malzeme seçimi ile standard montaj yapılması gerekmektedir. Bu çalışmamız sözkonusu hususlar dikkate alınarak hazırlanmış ve çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler karşılaştırılarak sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The usage and importance of natural gas is inereasing in terms of clearness, productivity and cheapness while the other undergraund energy sources are decreasing and cansuming, Used in the industries, buildings and houses. in this Thesis, in the usage of naturalgas, the reguired guality and safety researches are done, to serve to the Consumers under secure, the rules and standards of Turkish standard institution are used when they were planning. The Natural gases are passing through many pipes and arriving to houses, industries and buildings. We are using mostly for cooking and to warm, also we have to change the instruments to supply the characteristics used in these buildings. Natural gases ara very economical and usable in many different areas instead of liguid petrolium gasses, coals, in these Thesis all told things were taken in to consideration and prepared by researching other Thesis or researches.