Re-imagining the world: Retelling fairy tales in moving image
Dünyayı yeniden hayal etmek: Masalları hareketli görüntüyle yeniden anlatmak
  1. Tez No: 386762
  2. Yazar: HATİCE AYDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, her bir metnin bir uyarlama sürecinden geçtiği postmodern dünyada uyarlamaların hepsinin aslında bir biçimde metinler arası olduğunu göstermektir. Bu karşılıklı etkileşim sürecini vurgulamak amacıyla, tez boyunca, uyarlama terimi yerine yeniden anlatım terimi hem uyarlama süreçleri hem de bu süreçlerin ürünleri için kullanılmıştır. Buradan hareketle, bu tez Pamuk Prenses ve Kırmızı Başlıklı Kız hikâyelerini bunların edebiyat ve film alanındaki yeniden anlatımlarıyla beraber inceler. Bu incelemeler postmodernizmin etkilerinin ele alınmasının yanı sıra yapısal, anlatımsal ve feminist eleştirileri içerir. Bu değerlendirmeler yoluyla, bazı yeniden anlatımların bahsedilen hikâyeler için oldukça zıt bakış açıları sunarken bazılarının ise hâlâ hikâyelerin ilk uyarlamalarının getirdiği geleneksel öğretilere bağlı kaldığı açığa çıkar.
Özet (Çeviri)
This study aims to depict the fact that adaptations are all kind of intertextual texts in the postmodern world where every text undergoes a process of adaptation. With the aims of pointing at this dialogic process, the term retelling is used both for the adaptation processes and products throughout the thesis, instead of the term adaptation. Keeping this in mind, the thesis examines the fairy tales ?Snow White and ?Little Red Riding Hood with their retellings both in literature and film. These analyses include structural, narrative and feminist criticisms as well as the consideration of the affects of postmodernism. Through these evaluations it becomes clear that while some retellings pose a very contradictory point of view for the tales abovementioned, some still adjust to the traditional ideological teachings of the earlier versions of the tales.