Yaratım sürecinde dışsallıktan içselliğe
From the external to the internal through the creation process
- Tez No: 159979
- Danışmanlar: PROF. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde insanın dışsal gerçeklikler de denilen nesneler dünyası ile etki ve etkileşim süresince edinmiş olduğu birikim ve deneyimlerinin sonucunda, duyuş, duygu ve düşüncelerinde dışsal olanı-doğayı- zaman içerisinde özümseyerek içselleştirmesi ve bu içselliği yeniden dışsallaştırarak bir sanat eseri oluşturması, giderek sanatçının öznel bir dünya yaratabilmesinin ancak“dışsallık”ve“içsellik”olguları temel alınarak gerçekleştirilebileceği ifade edilmektedir. Sanatsal (estetik) yaratıcılığın temelinde zorunlu olarak var olan ve diyalektik bir ilişki içerisinde bulunan özne ve nesne kavramlarına dayalı içselleştirme olgusu uygulamaya yönelik çalışmalarla birlikte bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır.Bu çerçevede özne ve nesne, kavram olarak incelendikten sonra özne ile nesnenin karşılıklı ilişkisi ve bu ilişkinin sonucu oluşan bilgi içerikli bir nitelik arz eden sanatsal yaratım sürecine ait olguların arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır.Dolayısıyla,“İçselleştirilmiş Bir Bilgi Türü Olarak Sanat”başlığı altında oluşturulan ikinci bölümde, dışsal olanla içsel olarım yani özne ile nesne arasındaki etki ve etkileşim sonucu oluşan ilişkinin nitelik ve nicelikleri ruhsal-tinsel, algısal, duyusal-duygusal yönleri ile irdelenerek bireysel bilincin özelliklerinde sanatsal bir yapıtın oluşumuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Modernlik ve Modernizm olgusu içerisinde özne ile nesne arasındaki ilişkinin tarihsel-toplumsal ve kültürel serüveni eleştirel bir bakış açısıyla heykel sanatına ait öncü sanat eserleri bağlamında irdelenmiştir. Son bölümde ise yaratım sürecinde, zaman içerisinde süzülerek ve büyük bir çabanın ürünü olarak oluşturulmuş uygulamalar ve bu uygulamalara yönelik öznel açıklamalar yer almaktadır. Sonuç olarak yaratım sürecinde öznenin-sanatçının- dış dünyanın nesnel gerçeklik ve olguları karşısında edindiği yaşantı,sanatsal bilginin oluşumuna temel teşkiledecektir.Bu bilgiler sayesinde insan, aynı zamanda kendisinin de bir parçası olduğu dış dünyaya/doğaya ait olan nesnel gerçeklik ve olgular arasındaki ilişkiyi kavrayarak onların özüne inecek ve kendi iç dünyasına dahil ederek içselleştirecektir.Ancak özgün kavrayış onları duyumsayarak, algılayarak ve imgelemekle olacaktır.Dolayısıyla öznenin dış dünyadan duyular yoluyla iç dünyasına dahil ettiği şeyler ve imgeler onun iç dünyasına ve dış dünyasına ait olan bilgilerinin toplamıdır.Bu kapsamda bilgi, sanatta bilinçli bir eylem sonucu oluşturulan, dış dünyanın kavranması ve içselleştirilmesi ile ortaya çıkan, öznel/bireysel,ruhsal-tinsel bir olgudur.Öyleyse denilebilir ki özne olan insanın yaratıcılığının boyutları dış dünyadan elde ettiği ve iç dünyasına dahil ederek içselleştirdiği bilgileriyle oluşmaktadır. Anahtar Sözcükler Özne, Nesne, Sanat, Heykel, Tinsel, İmge, Yaratma, İçselleştirmek
Özet (Çeviri)
From The External To The Internal Through The Creational Process, A Report On The Study For Proficiency In Art, Ankara, 2005. In the first section of the study, it has been argued that a human being can assimilate and internalize, through time, the external-the nature- within one's senses, emotions and thoughts which are the consequences of the accumulation and experiences he has acquired through the process of his effect and interaction with the world of objects -also called the external realities; and can create a work of art through re-externalizing this internalization and can gradually succeed in creating a subjective world of his own, provided that the phenomena“the external”and“the internal”are considered as the basis. Having considered the concepts of the subject and the object, the phenomenon- internalization- which essentially exists in the foundation of artistic (aesthetic) creativity, together with the studies devoted to practice, serve as the basis for the research. Within this framework, following the study of the subject and the object as concepts, there has been an attempt to determine the reciprocal relationship between the subject and the object, and the relationships among the phenomena concerning the process of artistic creation resulting from the abovementioned relationship which is characteristically knowledge based. Thus, in the second section formed in congruence with the heading“Art as a Category of Internalized Knowledge”, our main goal has been to clarify the formation of an art work in relation with the properties of individual conscience through examining the qualities and the quantities of the relationship resulting from the the effect and interaction between the external and the internal, in other words between the subject and the object in various aspects; psychological- spiritual, perceptible, sensory-emotional. In the third section, the historical-sociological and cultural adventure of the relationship between the subject and object within the scope of the phenomena Modernity and Modernism has been analysed within the framework of innovative works of artIV belonging to the art of sculpture. In the last section, the practices in the creation process filtered through time and an outcome of a great effort have been dealt with, and subjective explanations regarding the practices have been given. In conclusion, in the creation process, the experiences that the subject- the artist- has obtained from the objective realities and phenomena belonging to the outer world, will be a basis in the formation of knowledge. Thus, through the knowledge, one will perceive the relationship between the objective reality and phenomena belonging to the outer world/the nature to which he himself belongs and consequently one will succeed in achieving their essence which will lead him to internalize them within his own inner world. However, a unique perception can only be achieved through sensing, perceiving and imagining the abovementioned realities and phenomena. Therefore, the things and images that the subject adds into his inner world from the outer world through senses, are the collection of the knowledge of his inner outer world, within this framework, knowledge is a subjective/individual psychological-spiritual phenomenon formed by a conscious act in art and occurs as a result of the perception and internalization of the outer world. Thus, it can be argued that the dimensions and the borders of a human' s- subject's- creativity are formed by the knowledge he has acquired from the outer world and he has internalized through adding them into his inner world. Keywords Subject, Object, Art, Spiritual, Image, Creation, Internalization.