Antepfıstığı bahçelerinde kullanılabilecek alternatif bir gübreleme makinasının geliştirilmesi
Developing thealternative pertiliver machine that can be used in fruit gardens
- Tez No: 386764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye, dünyanın en önemli meyve üretim merkezlerinden biridir. Türkiye'nin hemen her ilinde farklı meyve yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Bununla birlikte Türkiye, dünya üretimi açısından birçok meyve türünde önemli bir paya sahiptir. Ülkemizde meyve ağaçlarında gübre uygulaması halen önemli bir sorun durumundadır. Tarımsal üretimde; elde edilecek ürünün miktar olarak fazlalığı yanında bu ürünün yüksek değerde olması da amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için tarımda kullanılan kültürel tedbirlerin başında gübreleme gelmektedir. Gübreleme meyveciliğin vazgeçilmez uygulamalarından biridir. Meyve ağaçlarından yeterli büyümeyi sağlamak ve yeteri kadar verim elde etmek için gübreleme şarttır. Meyve ağaçları topraktan yıllık önemli miktarlarda besin elementi kaldırırlar.Gübreler; ekim öncesinde veya ekim sırasında veya bitki gelişme döneminde değişik makinalarla uygulanmaktadır. Bitkinin ihtiyaç duyduğu gübre cinsinin yanında miktarını da bilmek gerekmektedir. Ayrıca uygun cins ve miktarlardaki gübreler uygun makinalarla uygulanmalıdır. Aksi taktirde gübrelemede istenen başarı elde edilemezUygulamalarda makina seçimi uygun olsa bile kalibrasyon iyi yapılmadığından birim alana uygulanan gübre miktarı değerleri çok veya az olacaktır. Bu durumda; aşırı gübreleme ile yapılan uygulamalarda gübre masrafı artacak ve çevre zarar görecektir. Az gübrelemede ise bitki yeterince beslenmeyecek ve verim düşük olacaktır. Meyve bahçelerinde gübreleme mekanizasyon tarımsal üretimin önemli bir parçası olduğu çok iyi bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the most important cenres of the production of fruits. However, Turkey has an important partion in a great deal of fruit type. In our country, fertilizer practice in fruit trees is stil an im an important problem. Besides the abudance of product it is aimed that this product should be high worth in agrigultural production to achieve this aim, it is the fertilizer which comes before the cultural precautions. Fertilizer is the one of the most indispensable practice in fruit growing. In order to provide sufficient enlargement and product from the fruit trees, it is necessary to use fertilizer. Fruit trees raise an important ratio of nutriment element from the soil. Fertilizer is carried out with different machines the development period of the plant. Besides the genre of the fertilizer, the ratio which the plant needs should be taken in to consideration. Further more the fertilizer which is appropriate genre and ratio, should be practiced wşth appropriate machines. Otherwise, the needed success cannot be obtained. Eventhough the selection of machine is appropriate, the ratio of fertilizer which is applied in unit field will be more or less because of the mistake of the calibration. In this condition , fertilizer expenses will increase and the enviroment will be damaged. By using little fertilizer, the plant will not be nourished and the product will be little. It is a real truth that the fertilizer is one of the most important part of agricultural function in fruit gardens.