Yüksek rakımda (1700 m) inkübe edilen farklı genotipdeki broyler kuluçkalık yumurtalarında kuluçka makinesine oksijen ilavesinin kuluçka sonuçları ve çıkış sonrası performansa etkileri
The effects of adding oxygen in incubator at high altitude (1700 m) and different genotypes on hatching results and subsequent performance
- Tez No: 386771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek rakımda (1700m ) kuluçka makinesine oksijen eklenmesinin ve farklı genotiplerin kuluçka sonuçlarına ve daha sonraki performansa etkilerini araştırmaktır. 42-44 haftalık yaştaki iki farklı ebeveynden elde edilen 984 adetyumurta tesadüfi olarak iki makineye yüklenmiştir. Kuluçkanın 18-21. günler arası makinelerden birine oksijen eklenerek makine içi oksijen düzeyi % 24.5 ± 0.5 olacak şekilde düzenlenmiştir. Diğer makine kontrol grubu olarak tanımlanmış olup oksijen ilave edilmemiştir. Kuluçkanın 21. günü çıkan civciv sayısı tespit edilmiştir.Kuluçkanın 21. gününde çıkış olmayan tüm yumurtalar açılmış, makroskopik olarak incelenmiş ve döllülük ve embriyonik ölümler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of adding oxygen in incubator at high altitude (1700 m) and different genotypes on hatching results and subsequent performance. All eggs (984 number) from two genotypes eggs which was produced by breeders of 42 or 44 wk of age were distributed randomly into two hatching cabinets which were operated. The first cabinet was oxygenated at 25 %whereas no oxygen added to the second cabinet between days 18 and 21 incubation and called control group. The number of chicks hatching was recorded day 21. At day 21 of incubation, all unhatched eggs were opened and examined macroscopically for true fertility or the time of embryonic death.