Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix Japonica) kuluçkalık yumurta ağırlığı ve kuluçkanın son döneminde oksijen eklenmesinin kuluçka sonuçları ve çıkış sonrası performansa etkileri
The effects of egg weight and extra oxygen addition into incubator at the last stage on hatching results and subsequent performance in japanese quail (Coturnix coturnix Japonica)
- Tez No: 338021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek rakımda (1700 m) inkübe edilen farklı ağırlıktaki kuluçkalık japon bıldırcını (coturnix coturnix japonica) yumurtalarında kuluçkanın son döneminde oksijen eklenmesinin kuluçka sonuçları ve çıkış sonrası performansa etkilerini araştırmaktır. Araştırmada 908 adet kuluçkalık yumurta kullanılmıştır. Yumurtalar tesadüfi olarak iki makineye (Çimuka marka) yüklenmiştir. Kuluçkanın 15-18. günler arası makinelerden birine oksijen eklenerek makine içi oksijen düzeyi %25 olacak şekilde düzenlenmiştir. Diğer makine kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. 18. gün çıkan civciv sayısı tespit edilmiştir. Kuluçkanın 18. gününde çıkış olmayan tüm yumurtalar açılmış, makroskopik olarak incelenmiş ve döllü olanlar ile embriyonik ölümler tespit edilmiştir. Çıkan civcivler Ziraat Fakültesinin Araştırma Ünitesine transfer edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of adding oxygen in incubator at last stage and different egg weight on hatching results and subsequent performance in japanese quail (Coturnix coturnix japonica). It was used 908 egg in investigation. All eggs were distributed randomly into two hatching cabinets (Çimuka Company) which were operated. The first cabinet was oxygenated at 25 % whereas no oxygen added to the second cabinet between days 15 and 18 incubation and called control group. The number of chicks hatching was recorded day 18. At day 18 of incubation, all unhatched eggs were opened and examined macroscopically for true fertility or the time of embryonic death. At hatch the chicks were transferred to the broiler rearing facilities at the research farm of Agricultural Faculty.