Havacılıkta kullanılan kompozit yapılarda burç uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of bushing applications in composite structures in aerospace industry
  1. Tez No: 386775
  2. Yazar: GAZİ SERTEN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmada karbon-epoksi prepreg tabakalı kompozit levha üzerinde dört farklı burç uygulaması deneysel ve teorik olarak incelenmiştir.Burç uygulaması yapılan kompozit numunelerdeki burç, düzlemine dik yönde yüklenmiş ve montajın bu yöndeki dayanımı incelenmiştir. Yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar kullanılarak bu yöntemler birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu yöntemler arasından en dayanıklı montaj için burç uygulama yöntemi belirlenmiştir.Farklı burç montaj tasarımları için oluşturulan sonlu elamanlar modeli, tasarıma sonlu elamanlar analizi yardımı ile katkıda bulunulmuştur.Sonlu elamanlar modelinin hazırlanmasında MSC/PATRAN kullanılırken, modelin çözümü için MSC/NASTRAN programı kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, four different bushing applications on carbon-epoxy prepreg laminated composite plate are investigated experimentally and theoretically.The composite specimens having bushing application is loaded perpendicular to its plane and the strength of the assembly in this direction is investigated. These applications are compared by using the results of the experiments. Bushing application methodology is determined for the most durable assembly.The generated finite element model makes contribution to the design by the help of finite element analysis.While MSC/PATRAN is used for the finite element model generation, MSC/NASTRAN is used for the finite element analysis.