Bir otodidakt olan Aziz Çelik'in Adıyaman halk kültürüne yapmış olduğu katkılarının incelenmesi
The controbutions to Adiyaman folk culture done by Aziz Çelik who is an autodidact
- Tez No: 386774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada; bir otodidakt olan Aziz ÇELİK'in Adıyaman halk kültürüne yapmış olduğu katkılar incelenmiştir.Araştırma ile ilgili verilerin elde edilmesinde kaynak kişilerin bilgi ve görüşlerinden yararlanılmıştır. Yörenin müzik kültürü ile ilgili ses kayıtları incelenerek Aziz ÇELİK'in eserleri değerlendirilmiştir. Aziz ÇELİK'in sentez müzik çalışmalarının yanı sıra dünyaca ünlü Adıyaman yöresi halk oyunları koreografi çalışmaları ve belediye bando şefliğini kapsayan sanat yaşamının Adıyaman halk kültürüne olan katkıları incelenmiştir.Bulguların yorumlanmasından sonra sonuç bölümünde Adıyaman ilini kapsayan son derleme çalışmalarının 1954 yılı öncesine dayandığı, sonrasında yapılan çalışmaların da sadece bir kısmının kayıtlara alındığı ve yörenin kendi kültürü içinde profilleşme sürecinin devam ettiği saptanmıştır ve halk kültürünün dinamik bir yapıya sahip olması sebebi ile saha araştırmalarının sıklıkla yapılması gerektiğine yönelik öneri getirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; an autodidact Aziz Çelik's controbutions to Adıyaman folk culture were investigated.Source people knowledges and opinions were utilized to get the data about study. Aziz Çelik's synthesis misical works, his worldwide known choregraphy Works of Adıyaman folk dance and his life of art, including his being a band chef, contrabutions to Adıyaman folk culture were studies.After commenting the evidences, at the end chapter, the last collected Works that include Adıyaman city root in before 1954 and after then few of works were registered and it has been detected that the process of profilization of region in itself is proceeding because folk culture has a dinamic structure it is that field investigations should be done more often.