Üniversite yöneticilerinin yeterlikleri
Competencys of university administrators
- Tez No: 386795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TOPRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu araştırmada, akademik personelin görüşleri doğrultusunda; üniversite yöneticilerinin, birimlerini yönetebilmesi için gerekli yeterliklerin bilinme ve yapılma düzeylerinin ne olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonucun,üniversite yönetimini profesyonelleştirmeye katkı sağlayacağı umulmaktadır.Araştırma, tarama modelindedir. Akademisyenlerin, yöneticilerinin yeterlikleri ile ilgili görüşlerini almak için ?Üniversite Yöneticilerinin Yeterlikleri isimli bir anket geliştirilmiştir. Anketin güvenirlik katsayısı alt ölçekleri ve geneli itibariyle yaklaşık .98 dir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de 2006 yılından önce kurulan üniversitelerde görev yapan ve e-posta adreslerine ulaşılabilen 28807 akademik personel oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi için belirli bir örneklem alınma yoluna gidilmeyip e-postaya cevap verenlere göre şekillenen bir çalışma grubu (kendini örnekleyen evren) ile Smirnov testi sonucunda nonparametrik analiz tekniklerinin uygulanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Kullanılan teknikler; Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H'dir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre akademik personel,yöneticilerinin birimlerini yönetme yeterliğini Az olarak görmüştür. Bu azlık Bilme ve yapma düzeylerinin her ikisi için de geçerlidir. Bilme ve Yapma açısından fark olup olmadığı Paired-Samples testi kullanılarak incelendiğinde,üniversite yöneticilerinin birimlerini yönetme yeterliliklerinin Yapma boyutunun Bilme? boyutundan daha düşük düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Diğer yandan bu sonuçların bazı değişkenlerden de (örneğin cinsiyet vb.) etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this survey, in line with the views of the academic personnel, it has been aimed at presenting the levels of awareness and performance about the competencys that are necessary for the university administrators to manage their departments. It is hoped that the conclusion obtained here will contribute to professionalizing the university administration.The study is conducted as a scanning model. A questionnaire named Competencys of University Administrators? has been developed in order to get the opinions of academicians in relation with the competencys of their administrators.The reliability coefficient of this questionnaire is approximately 0.98 in respect of its subscales. The population of this survey is composed of 28807 academic personnel who work at the universities established in Turkey before 2006 and whose e-mail addresses could be reached. A particular sampling method has not been used for the sampling part of the survey and a study group has been formed according to the ones replying the e-mail (self-sampling population). Statistical analyses have been made by using the SPSS 16.00 package program. As a result of the Kolmogorov-Smirnov test, the necessity to apply the non-parametrical analysis techniques has come out. The techniques used are Mann Whitney U and Kruskal Wallis H.According to the findings acquired in conclusion of the survey, the academic personnel regarded their administrators ability to manage their departments as Low. This lowness is valid both for the levels of Awareness and Performance. When it is examined whether there is a difference in terms of awareness and performance by using the Paired-Samples test, it has appeared that the dimension of performing the management capabilities of the university administrators is lower than the dimension of ?being aware? of them. On the other hand, it has been seen that these conclusions are also affected by some variables (i.egender etc.).