Üniversite yöneticilerinin bilgiyi yönetme beceri ve yeterlikleri
Knowledge management skill and sufficiencies of university directors
- Tez No: 147553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma ile üniversitelerde görev yapan yöneticilerin bilgi yönetimi boyutlarına yönelik görüşleri incelenmek suretiyle; yöneticilerin bilgi yönetimini nasıl algıladıkları, bilgi yönetimi girişiminin ya da döngüsünün yaratılıp yaratılamayacağı ve bu konuda yöneticilerin, yeterli olup olmadıkları incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 yılında Türkiye üniversitelerinde random usulüyle seçilen; özel bir üniversite olan Bahçeşehir Üniversitesi, diğeri gelişmiş bir üniversite olan Gazi Üniversitesi ve bir diğeri de yeni gelişmekte olan Muğla Üniversitesinde görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma bulguları t testi, F testi, Sheffe testi, ki-kare testiyle analiz edilmiştir. Analizlerde SPSS for windows 9.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sürecinde ilk olarak kaynak grupların genel dağılımlarına yer verildikten sonra, kaynak grupların özellikleri incelenmiştir. Kaynak grupların özellikleri ile ilgili olarak bilgiler için; yöneticilerin cinsiyetleri, idari ve akademik kadroya göre görevleri, memuriyette ve yöneticilikteki hizmet yıllan, yaşlan, eğitim düzeyleri, yöneticilik eğitimi alıp almadıklan almışlarsa hangi eğitim düzeyinde bulunduklan, Bilgi Teknolojileri konusunda yardım yada eğitim alıp almadıklan almışlarsa düzeyi, bilgi yönetimi konusunu bilip bilmedikleri konulan araştınlmıştır. Araştırmanın genel çerçevesini belirleyen ve“Bilgi Yönetimi ve Değişim Döngüsü”ölçeğindeki boyutlarına yönelik, yönetici yaklaşımlarını ortaya koymak üzere on bir boyut sırasıyla; cinsiyet, kadro, eğitim düzeyleri değişkenleri ile üniversitelere göre yönetici görüşlerinin farklılık düzeyleri yönünden karşılaştınlmıştır. Bu çerçevede yer alan boyut karşılaştırmalan için t testi, F testi ve Sheffe testi sonuçlan analiz edilmiştir. Yönetici görüşleri cinsiyet değişkenine göre ele alındığında erkeklerin 5. 7. 10. boyut ile toplam tutum puanlar açısından konuya daha olumlu yaklaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Kadro değişkenine göre sadece idari kadronun 1. boyuta yönelik görüşler bakımından; diğerlerine göre daha olumlu yaklaştığı anlaşılmıştır. Eğitim düzeylerine göre farklılaşma düzeyleri incelendiğinde; Ön Lisans yapmış olan yöneticilerin 8. boyut konusunda daha istekli olduğu gözlenmiştir. Veriler incelendiğinde diğer boyutlara yönelik yönetici görüşlerinde bir farklılaşma olmadığı anlaşılmıştır. Yönetici görüşlerinin üniversitelere göre farklılık düzeyleri incelendiğinde ise; 1. 3. 7. 9 ve 11. boyutlar konusuna; Muğla Üniversitesi yöneticilerinin, daha olumlu yaklaştığı ancak Gazi Üniversitesinin de 2. ve 8. boyutlar konusunda daha istekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Yine farklılaşma düzeyleri yönünden incelendiğinde; Bahçeşehir Üniversitesi yöneticilerinin 8. 9. 10 ve 1 1. boyut olan toplam tutum puanlar yönünden diğerlerine göre daha az istek duyduğu anlaşılmıştır. Araştırma sürecinde“Kaynak Grupların Özellikleri İle İlgili Ölçek”deki bazı boyutları incelemek amacıyla ; yöneticilerin toplam tutum puanlan, Bilgi teknolojileri alıp almadıkları konusu ile Bilgi Teknolojilerini kullanım düzeyleri; üniversitelerin alt ölçek puanlan arasındaki farklılaşmalar yönünden, F testi ve Sheffe testi ile ki-kare testi sonuçlarına göre analiz edilmiştir. Toplam tutum puanlar yönünden karşılaştınlan dört boyutla ilgili farklılaşmalann olmadığı anlaşılmıştır. Bilgi Teknolojileri eğitimi alıp almadıklan konusundaki altı boyuta yönelik karşılaştırmada ilk üç boyutta farklılaşma olmadığı, 4. 5. ve 6. boyutlarda farklılaşma olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bilgi Teknolojileri kullanım düzeyleri ile belirlenen yedi boyut yönelik sonuçlar için; ki kare değerleri incelendiğinde ilk dört boyutla ilgili farklılaşma olmadığı fakat, 5. 6. ve 7. boyutla ilgili farklılaşmalann olduğu anlaşılmıştır. Elde edilen veriler bize bilgi yönetimi konusunda biraz daha istekli ve gayretli olmamız gerektiğini göstermektedir. Araştırma bulgulan genel olarak değerlendirildiğinde ise; üniversitelerde bilgi yönetimi girişiminin başlatılması ve değişim döngüsünün yaratılması konusunda umutlu olmamız yönünde sonuçlara götürmektedir. ıı
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate managers' ideas towards information management, how managers perceive information management, whehther cycle of information management enterprise can be created, and managers working at the universty are comptent enough about this subjectmatter. The population of this study consists of three universities, Muğla,Gazi and Bahçeşehir Univeristy where 248 managers worked between 2002 and 2003. The sample was randomly determined, and validity and reliability of the questionnaire have been done. The results of study were analyzed with t-test,F-test, Sheffe test and chi square test by using Spss 9.0. Firstly, general distribution of group has been given and characteristics of the groups have been analyzed.The first part of the questionnaire consists of gender, positions, duration of service,age,education level, and the question of whether they attended any training program about information management or had knowledge of it. The second part is composed of information management approach and ideas to create changes about it ; therefore, the variables of gender,cadre,education level and universites where they work have been compared. The third part consists of measurement of differences between sub-scale scores, duration of service of managers in their universities, their management duration, age, management training were analyzed acoording to F- test and Sheffe test results. Considering the variable“ gender”in terms of managers' views, the fifth, seventh and tenth dimensions have shown that men have more positive atittudes towards the subject analyzed than females. According to the variable“cadre”, it was found that adminstrative cadre has more postive attitudes than others in terms of the first dimension. According to the variable“level of education”, the ones who received vocational high school education have more positive attitudes towrds the eighth dimension than others. When data were analyzed, it was found that there was no significant difference between other dimensions in terms of managing views. Considering 1, 3 7,9 and 11 th dimensions, Muğla University is more advantegous that the other two. The second and eighth dimension have shown that Gazi University is more advantegous that the other two. inThe eighth, ninth, tenth and eleventh dimensions have demonstrated that Bahçeşehir University is less willing than the other two. During the process of research, whether the managers have received information technology and to what extent they can use information have been measured with F and Scheffer tests. The aim of this measurement was to find out some sub-dimensions and characteristics of groups. When total score was analyzed, it was seen that there was no significant difference between four dimnesions. Whether the managers received information technology has shown that the first three of six dimensions demonstrated no significan difference, whereas there was a significant difference between 4,5,6 th dimensions. Considering the seven dimensions, it was seen that there was no significant difference between the first four dimensions, whereas there was a significant difference between 5, 6 and 7 th dimensions. The results suggest that we should be more willing and zealous about information management. The results show that enterprise of information management should be intiated, and cycle of change should be created at universities, which dirve us to be hopeful for the future. IV