Popüler kültür ve fan çalışmaları: Japon mangası
A study of popular culture and fandom: The case of Japanese manga
- Tez No: 386808
- Danışmanlar: DR. AREN EMRE KURTGÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma Japon popular kültürünün global bir ürünü olan manga ve anime'nin uygulama, etki ve algısını bunların bir popular kültür ürünü olarak ortaya çıkışından, nasıl bu kadar yayıldığına, değişen internet ve medya dinamikleri içerisinde geliştiğine ve Japonya ile Batı'nın tarihsel süreç içerisindeki ilişkiside göz önünde bulundurularak nasıl algılandığına bakarak incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to explore the practices, influence and reception of manga and anime as a global product of Japanese Popular culture as it concentrates on the emergence of manga as a popular culture product, how it became this wide spread in relation with the changing dynamics of internet and media relationship, and how it is perceived considering the relationship between Japan and West in a historical context.