Asya'nın küresel tapınağı: Japon popüler kültürü Türkiye' deki Anime ve Manga hayranları üzerine bir alan araştırması
The global temple of asia: japanese popular culture a fieldwork about the Anime and Manga fan in Turkey
  1. Tez No: 485585
  2. Yazar: DEMET FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Japon popüler kültür ürünleri anime ve manga, Japon kültürüyle doğrudan bir etkileşimi olmayan Türk hayranlar üzerinde giderek etkili olmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki anime ve manga hayranlarının kullanım ve doyumlarını araştırmak üzere tasarlanmıştır. Çalışmada öncelikle popüler kültür tartışmaları ve bu tartışmalar çerçevesinde Japon popüler kültürü ele alınmış, ardından Japonya'nın küresel ürünleri olan anime ve manganın tarihsel gelişimi incelenmiştir. Sonrasında hayran kültürü çalışmaları bağlamında anime ve manga hayranları açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma, anime ve manga hayranlarının; anime izleme ve manga okuma alışkanlıklarıyla, anime izleme ve manga okuma nedenlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla anime ve manga hayran topluluk sayfaları üzerinden 1015 kişiye çevrim içi anket çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda anime ve manga hayranlarının sırasıyla eğlence, bilgi edinme, arkadaşlık ve moral-motivasyon amacıyla anime izledikleri veya manga okudukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anime and manga as Japanese popular culture products have become popular and widespread over a growing number of Turkish fans who have not even a direct interaction with Japanese culture. The study is designed for the purpose of examination of uses and gratifications of anime and manga fans in Turkey. On the study, first of all, popular culture disputes and in the framework of those discussions Japanese popular culture is conceptualised, later, historical development of Japan's global produducts anime and manga are analyzed. Thereafter, in the context of fan culture studies, detailed information related to anime and manga fans are aimed to be given. The study also aims to reveal reasons why anime and manga fans watch anime and read manga, in addition to their anime watching and manga reading habits. For that purpose, through anime and manga fan web pages a survey conducted to 1015 fans. As a result of the study, it is found that anime and manga fans watch anime or read manga with the aim of entertainment, knowledge acquisition, friendship and moral-motivation respectively.