Bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin tasarım ve basım endüstrisine etkileri; bu gelişmelerin tasarım programları ve baskı teknolojileri açısından incelenmesi
The effects of informatics technology on press and design industry research on the development provided by the informatics tecnology on the design programmes and press technics
- Tez No: 386825
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Matbaacılık, Reklamcılık, Science and Technology, Typography, Advertising
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Grafik tasarım sektörünü doğrudan ilgilendiren tüm üretim araçları ve tasarım programları açısından bir inceleme olan bu çalışma; sınırları içine giren bilişim alanında, 1950 yılından bu yana olan gelişmelere de gerek duyuldukça kısa-kısa yer vermiştir. Gelişmeler, en çok sanatçıları veya sanata en yakın alan içinde bulunan kişileri etkilemektedir. Reklam ve tasarımın iç içe alanlar olması nedeniyle bu alanları birbirinden ayrı tutmak mümkün değildir. Bir sanatçının eseri ya da tasarımı, bir firmanın ya da kurumun marka değeri ya da kurumsal kimliği haline gelebilmektedir. Tezin amacı; bilişim teknolojileri ve endüstriyel gelişmelerin sürekli ve doğrudan etkilediği sektörümüzde, tasarım programları ve üretim araçlarında ortaya çıkan yenilikler, değişiklikler ve bu gelişmelerin tasarım ve üretim süreçlerine etkisidir.
Özet (Çeviri)
This work reviews the graphic design industry in terms of direct interest to all the tools and design programs. entering into the bounds of the computing field, and mentioned in short when needed within the limits of developments in the information technology which takes place since 1950. Improvements mostly effect the artists and people who are closer to the art. Owing to the fact that advertising and design is nested fields, it is not possible to keep separate these fields from each other. .. The work or design, of an artist can become a company's or organization's brand value or covers the corporate identity The purpose of the thesis; is the effect of.information technologies and industrial developments are constantly and directly affects our industry, design programs and production tools emerging innovations, changes and developments in the design and production processes,