Şerif Mardin'in modernlik anlayışı
Şerif Mardin's understanding of modernity
  1. Tez No: 386827
  2. Yazar: ADNAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEHBİ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada Şerif Mardin'in Türk modernleşmesini algılayış ve kavramsallaştırma biçimi ele alınmıştır. Mardin, Türk modernleşmesini merkez-çevre ilişkileri ekseninde irdelemektedir. Mardin'e göre merkez-çevre kopukluğu Türk modernleşmesi sürecinin en karakteristik özelliğidir. Mardin, Türk modernleşmesinin ilk dönemlerini Batılılaşma olarak kavramsallaştırmaktadır. Mardin, bu dönemi Yeni Osmanlılar ve Jön Türkler gibi muhalif aydınların düşünceleri üzerinden değerlendirmektedir. Çünkü Mardin'e göre Türk modernleşmesinin ilk taşıyıcıları bu muhalif aydınlardır. Mardin, Atatürk devriminin de bir modernite projesi olduğunu ifade etmektedir. Ancak Mardin'e göre bu projenin bazı zaafları vardı. Bu zaaflar farklı alternatiflerin doğmasına sebep olmuştur. Nur Cemaati bu alternatiflerden biridir. Mardin'e göre bu cemaat alternatif bir modernleşme akımıdır. Mardin, Türk modernleşmesini çözümlerken Türk toplumunun tarihsel ve sosyal özgüllüğünü göz önünde bulundurur, bu süreçte yaşanan çelişki ve gerilimleri göz ardı etmez. Mardin, Türk modernleşmesini iktisadi kalkınma, teknik ilerleme gibi değişkenler üzerinden değil; daha çok sosyal ve kültürel değişkenler üzerinden irdelemektedir. Böylece, Mardin, Türk modernleşmesini kültüralist modernite kuramının içinden okumaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Şerif Mardin?s way of perception and conceptualisation of Turkish modernisation is discussed. Mardin takes ?the center and periphery relations? as the main axes of Turkish modernity. According to Mardin, gap between center and periphery is the main characteristic of process of Turkish modernisation. Mardin conceptualizes early years of Turkish modernisation as ?Westernisation?. Mardin evaulates this period in the light of thoughts of opponent intellectuals such as Young Ottomans and Young Turks. Because, according to Mardin, first supporters of Turkish modernisation were these opponenet intellectuals. Mardin also states that Atatürk Revolution was a modernisation project. However, there were some weaknesses in this project. These weaknesses brought about different alternatives. Nur community was one the alternatives. According to Mardin, this community is a different modernisation movement. While analysing The Turkish modernisation, Mardin takes into consideration historical and social specifity of Turkish society and does not neglect paradoxes and tensions experienced in this process. Mardin theoritizes Turskish modernisation not in variables such as economical development, technical progress, instead social and cultural variables. Therefore, in brief, he evaulates Turkish modernisation in culturalist modernity theory.