Friedrich Nietzsche ve Walter Benjamin'in tarih anlayışlarının karşılaştırılması
Comparison of history conceptions of Friedrich Nietzsche and Walter Benjamin
- Tez No: 386829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Friedrich Nietzsche ve Walter Benjamin'in Tarih Anlayışlarının Karşılaştırılması başlığını taşıyan bu tez iki filozofun tarih anlayışlarını karşılaştırarak anlamak amacıyla hazırlanmıştır. Tez önsöz, giriş, üç bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Kavramsal ve Tarihsel çerçevenin konu edildiği giriş kısmında tarih anlayışları ele alınan iki filozofun etkilendiği ana akımlar ele alınmıştır. Bu yolla tezin sonraki bölümleri için kavramsal zemin oluşturulmuştur. Bu bölümde Eski Yunanda, Yahudilikte ve Tarih Maddecilikteki tarih anlayışları ve hermenötik konuları incelenmiştir.Tezin birinci bölümünde Walter Benjamin'in tarih anlayışı ele alınmıştır. Bu bölümde Benjamin'in tarihe ve tarihçiye dair oluşturduğu çerçeve onun genel felsefi dizgesi bağlamında değerlendirilmiştir.Tezin ikinci bölümünde ise Friedrich Niezsche'nin tarih anlayışı incelenmiştir. Onun tarihe bakışının etkileyen faktörler, tarihle ilgisinin nedenleri ve tarihi nasıl algıladığı bu bölümde ele alınmıştır. Burada görülen ana argüman ise sonsuz an içinde geçmişin unutulmuşunu ?an?a taşımak Mesihçi tutumun vurgusudur.Tezin üçüncü bölümünde ise Nietzsche ve Benjamin'in arasındaki ilişki ortaya konulduktan sonra iki filozofun tarih görüşlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Nietzsche için tarih eylemine güç veren bir bilgi olmalıdır argümanı burada öne çıkar. Burada tarihin ne olduğu, tarihin anlamı, tarihe bağlı gelişen bazı kavramlar ve iki filozofun tarihçi anlayışlarının bir karşılaştırması yapılmıştır.Sonuç kısmında ise tezin hazırlanması sonucunda varılan bazı yargılar dile getirilmektedir. Burada tezin dayandığı savlar ve varılan sonuçlar bakımından bir değerlendirilme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis named as Comparison of history conceptions of Friedrich Nietzsche and Walter Benjamin was prepared to understand their ideas about history by comparison. Thesis is composed of preface, introduction, three chapters, results and references sections. In the introduction part, in which the conceptual and historical frame is handled, main trends affecting both philosophers are examined in detail. In this way conceptual foundation for the following sections was established. In addition history conception and hermeneutics in hellenic, jewish and materialistic history periods were discussed.In the first chapter history conception of Walter Benjamin was handled. A framework created by Benjamin concerning the history and historian concepts was evaluated in the context of his general philosophical arrangement.Second chapter deals with the history conception of Friedrich Nietzsche. Determinative factors affecting his historical perception, the reasons underlie his interest in history and how he perceives the historical notions. The main argument of the messianic attitude is to bring the forgotten of the past in the indefinite moment to the present.In the last chapter, relations of Nietzsche and Benjamin were found and their history conceptions were compared. Here is the argument; the history should be a knowledge supporting its action, come to the fore for Nietzsche. In addition, the meaning of the history and emergence of other associated concepts were assessed and comparison of understandings of both philosophers about history was made.In the results section, some conclusions deduced after the preparation of the thesis were given. Thesis was evaluated in the respect of the arguments and obtained results therein.