Charles Baudelaire'in edebiyat anlayışı bağlamında Joris-Charles Huysmans'ın 'Tersine' adlı romanı
Joris-Charles Huysmans' Novel 'Against Nature' in the context of Baudelaire's Perception of Literature
- Tez No: 829703
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin amacı Joris-Karl Huysmans'ın Tersine adlı romanının Baudelaire'in sanat anlayışı bağlamında çözümlemesinin yapılması ve dolayısıyla dönemin kültür tarihsel perspektifinin yüzyıl sonu açısından bir analizinin yapılmasıdır. Huysmans ve Baudelaire'in sanat anlayışlarının köklerine de inilen bu çalışmada, disiplinler arası bir yaklaşımla, mitoloji, kültür tarihi, psikanaliz, dinler tarihi, okültizm gibi alanların yaklaşımları kullanılmış ve o bakış açısından saptamalarda bulunulmuştur. İlk bölümde Fin de Siècle dönemine gelene kadar meydana gelmiş sosyokültürel, ekonomik, toplumsal ve bilimsel gelişmeler dolayısıyla yaşanmış kırılma noktalarına değinilerek, yüzyıl sonu hastalığını (mal du siècle) temellendirebilmek ve dekadans hareketinin ortaya çıkmasına sebebiyet veren dinamikleri açık ve net bir şekilde gösterebilmek amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise Poe-Baudelaire etkileşimi özelinde, dönemin sanat anlayışı detaylı şekilde anlatılmaya çalışılmıştır. Özellikle Baudelaire ile çağdaşlarının kendilerinden önce gelen romantizm ve kendilerinden sonra gelen şiirde sembolizm ve dekadans gibi edebi akımlarla ne kadar ilişki içinde oldukları gösterilmektedir. Son bölümde ise ikinci bölümde bahsettiğimiz sanat anlayışının Tersine'de nasıl karşımıza çıktığı incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken Baudelaire'in ortaya koyduğu sanat anlayışının yanı sıra, Walter Burkert, Mircea Eliade, Friedrich Nietzsche, Camille Paglia, Sigmund Freud, Theodore W. Adorno ve Max Horkheimer gibi farklı düşünür, kuramcı ve araştırmacıların eserlerinden faydalanılmıştır. Dolayısıyla yalnızca edebiyat tarihsel bir perspektif yerine; kültür, sanat, dinler tarihi ve psikanaliz gibi farklı bakış açılarını kapsayan bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyse Joris-Karl Huysmans' novel Against Nature in the context of Baudelaire's perception of art and therefore is to sort out the Fin du Siècle movement from the perspective of cultural history. Reaching out to the roots of Baudelaire's and Huysmans' sense of art, an interdisciplinary approach including fields like mythology, cultural history, psychoanalysis, history of religions and occultism was adopted. In the first section we focus on the socio-cultural evolvements, economical conjuncture, social and technological developments happened specifically through the 19th century which had led to major breaking points in artistic and literary movements. That is to say we aim to ground Decadent movement on aforementioned dynamics of society to emphasize the inseparable relation between literature and culture. As for the second section, we focalize on the interaction between Poe and Baudelaire to point out the aesthetic similarities of their point of view and the effects that Poe had on French poet. Thereby we demonstrate that how much Baudelaire's art and of his contemporaries in particular, is in relation with previous movements like Romanticism and Gothic and with following Decadent and Aesthetic tendencies. And finally in the last section, we applied all those different aspects of cultural theories which had caused radical changes in sense of art on Against Nature. In the course of this research besides Baudelaire we made use of books and essays of various thinkers, theorists and researchers such as Walter Burkert, Mircea Eliade, Friedrich Nietzsche, Camille Paglia, Sigmund Freud, Theodore W. Adorno and Max Horkheimer. Consequently we constitute an academic study not only from the literary standpoint, but also containing arguments on history of culture, religion and psychoanalysis.