Panel mobilya üretiminde kapasite esaslı alan gereksinimi yaklaşımı ile stok alanları analizi
Analysis of inventory spaces with the capacity based space requirement approach at the panel furniture manufacturing
  1. Tez No: 386830
  2. Yazar: DERYA ÇETİNKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BURDURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada panel mobilya üreten işletmelerin hammadde ve malzeme depolarında yaşanan sorunlar ve bu sorunların depolama faaliyetlerine etki seviyelerinin işletme büyüklüğü, üretilen mobilya türü, malzeme temin periyodu, depo alanı ve depo büyüklükleri gibi işletmelerin yapısal özelliklerine göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Ayrıca analitik yollarla kapasite- depo alanı- depo hacmi ilişkileri de ortaya konmuştur.İşletmelerin yapısal özelliklerinin stok alanlarında yaşanan sorunlara etkisinin belirlenebilmesi için bir anket hazırlanmış ve anket, Ankara'da faaliyet gösteren 19 işletmeye uygulanmıştır. Anketten elde edilen verilerin analizinde varyans analizi kullanılmıştır.Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre işletmelerin ana malzeme depolarında yaşanan en etkili sorun ?Ürün çeşitliliğinin fazlalığı? olurken, yardımcı malzeme depolarında Sınıflandırma sorunları ve sonuç ürün depolarında ?Hacim yetersizliği? en etkili sorunlardır. İşletmelerin yapısal özelliklerine göre sorunlar ve etki seviyeleri değişmekle beraber öne çıkan sorunlar genelde Yetersiz depo alanı/hacmi kaynaklı sorunlardır. Depolarda genellikle ürün çeşidi fazlalığından, ürün parti büyüklüğü azlığından alan/hacim yetersizliğinden ve kalifiye eleman eksikliğinden kaynaklanan sorunlar öne çıkmaktadır.Panel mobilya üreten işletmelerde alansal ve hacimsel verimliliği artırmak ve bu yönde yaşanan sıkıntıları gidermek için analizler yapılmıştır. Ana malzeme hammadde depolarındaki levha istif birimleri depo hacmine göre düzenlenebilir. İstif biriminin kontrolü ve yer değiştirmesi esnasında levhaların zarar görmemesi için diziler ve adalardaki istif birimleri arasında 30?50 cm boşluk bırakılır. Ayrıca istifler arasında forkliftin rahat hareket etmesi amacıyla istif dizisi oluşturulur, iki paralel istif dizisi, iki ada veya istif dizisi ? ada arasında 4 m'lik yollar bırakılır. İstif yükseklikleri depo yüksekliklerine bağlı olarak 6 m'ye çıkabilir. Değişik varyanslarda yapılan analizlere göre alan verimliliği ortalama %25 olurken hacim verimliliği %20 olarak tespit edilmiştir. Bu durumda hedeflenen üretim kapasitesi için gerekli alan ve hacim değerleri bu oranlarla tespit edilebilmektedir.Ara ürün depolarında ise parça istifi konveyör ya da palet üzerine yapılmaktadır. İşlem basamakları arasındaki ara ürün miktarının tümünü alabilecek istifleme alanına ihtiyaç duyulmaktadır. İlk işlem basamağı olan levha kesim makinesinden sonra ortalama olarak 2 günlük ara ürünün depolamak için yeterli konveyör ya da palete ihtiyaç duyulur. En sık kullanılan 18 mm'lik malzeme için 1 adet palete 41,5 m² levha düşerken, 1 m konveyöre 31 m² malzeme düşmektedir. Mevcut ya da hedeflenen kapasiteye göre her bir işlem basamağının (makinenin) yakınına gerekli istif alanı ayrılmalıdır.Sonuç ürün deposunda ortalama olarak 1,5 m derinliğinde 5 m yüksekliğinde sırt sırta raf sistemi olan bir işletmede rafların doluluk oranı %70, ambalaj içerisindeki boşluk oranı %20 kabul edildiğinde 8.4 m³ net hacim olmaktadır. İşletmelerde en sık işlenen panel malzeme kalınlığı olan 18 mm için 1 m genişlikteki rafa 466 m² panel malzeme düşmektedir. Bir aylık üretim kapasitesine göre ne kadar raf sistemi yaptırılacağı ortaya çıkmaktadır.Yardımcı malzeme deposundaki raf derinlikleri depolanacak ürünlerin standart ölçülerine göre belirlenebilir. Örneğin kullanılan rayların kutu ölçülerinin eni ve yüksekliği sabit olurken boy ölçüleri değişmektedir. Bu durumda sabit olan ölçülerine göre derenliği ayarlanmış bir raf sisteminde kullanılan hacim verimliliği yüksek olacaktır. Aynı durum vida ve menteşe kutuları içinde geçerli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study Panel Furniture enterprises in producing these problems and issues in the storage raw materials stors levels of business activities in effect size, type of manufactured furniture, material term period, storage area and ware hause business figures as of structural properties change or not investigated. Also way analitycal capacity storage area, depot relation ships in stock have been deternined.Problem areas in the effect of structural characteristics of enterprises in stock for a survey prepared and 19 businiss. Survey analysis of variance was used to analyte the data.According to the finding of the outcore of the analysis of enterprises the main material while the surplus problem is the most effecting Excess product diversity auxiliary materials depots, Storage volume, lack of product ?classification problems? issuses and the result is the product depots Lack of volume, the most influential problem. According to the structral characteristics of the problems and impact of businesses with varying levels of outstanding issues in general İnadequate warehouse space / volume? is were hause are usually too many different products, the products of the lack of party size/volume and lock of problems caused by a lock of qualified staff stands out.Panel furniture producing enterprises to improve producturity and areal and volumetric analysis were made to resolve the problems in this direction. According to the volume of raw materials were hause store sheet. Stacking units may arranger. Sequence control unit and the displace mant of the arrays to prasent damage the plates immediately and 30-50 cm in between, the space is left between the stacked units. Also sequences of movement between the forklift truck series will be created. Distance of 4 m between the two sequences are left depending on the stacking height of 6 m removable storage height. According to the analysis of the efficiency of different volume, while the average efficiency of %25 to %20 respectively.İn this case, the targeted production capacity of area and volume values for these ratios can be determined. Fallen conveyor or on the track sequence of intermediate prodact tanks are made to take all steps in processing the amount of intermediate product between the stacking area is needed. The first step in processing the plate cutting machine then on average, enough to store 2-day intermediate conveyor or pallet needed. The most commonly used 18 mm thick plate of 1m to 1 x pallet conveyor 31 m², 41,5 m² sheet material drops fell.According to the capacity of each processing step closer to the targeted area should be seperated by the required sequence result, on average 1,5 m deep, 5 m in height product repository back to back shelving racks in on enterprise with on occupancy rote of %70, %20 of packing in the gap in accepted the net volume is 8,4 m³. The most widely used in factories fort he panel plate thickness of 1 m width of the 18 mm rack 466 m² panel materials. According to monthly production capacity so that what appears to be made rack system.Materials help to the extend determined by the standart of products stored in depths of the store shelf. Fixed width and height of the rails used in the measurements box, for example while changing height measurements. So that the depth is set according to the fixed dimensions of rack system will be used in hight volume productivity. Applies in the same way as the screws and hinges.