Gümüş nitrat, titanyum oksit ve demirli bileşikler ile nanopartikül formlarının kanser hücreleri üzerindeki apoptotik, nekrotik ve biyokimyasal etkileri
Biochemical, apoptotic, necrotic effects of nanoparticles forms with ferrous compounds, silver nitrate and titanium dioxide on cancer cells
  1. Tez No: 386840
  2. Yazar: AYŞE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Metal bileşikler ve metal nanopartiküller kanser tedavisinde büyük öneme sahiptir. Sisplatin en başarılı antikanser metal bileşiklerinden birisidir. Ancak onun yan etkilerinden dolayı farklı metal bileşiklere yönelme olmuştur. Bu tezde gümüş nitrat, titanyum dioksit ve demir oksit nanotozlarının A549 hücre hattı üzerindeki sitotoksik, antiproliferatif etkileri ve bunlardan sorumlu genlerle hücre ölümü mekanizmalarının (apoptoz, nekroz, otofaji gibi) aydınlatılması hedeflendi. Sitotoksisite, MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolyum bromür) analizi ile belirlendi. Flow analizlerinden Anneksin V-FITC /PI (Propidyum iyodid) boyama ile erken/geç apoptotik-nekrotik hücre sayısı belirlendi. Kaspaz-3 ve mitokondriyal membran potansiyeli (JC-1) analizi ile apoptotik etki saptandı. Hematoksilen/eozin, TUNEL (Terminal deoksinukleotidil transferaz deoksiüridin trifosfatbiyotin işaretleme), BrdU (Bromodeoksiüridin), Bcl-2 ve Bax boyama ile hücrelerdeki apoptotik miktar skorlandı. Hücre ölüm yolları, geçirimli elektron ve konfokal mikroskobu ile morfolojik olarak gösterildi. Mikroarray analizi ile hücre ölüm yollarında (apoptoz vb) görevli genlerin aktivite miktarı, ekspresyon artış ve azalışları belirlendi. AgNO3, TiO2 ve Fe3O4 nanotozları, potansiyel sitotoksik ve apoptotik ajanlardır ve alternatif kanser kemoterapötikleri olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Metal compounds and metal nanoparticles has great importance at cancer treatment. Cisplatin is one of the most successful anticancer metal compounds. But researchers have focused on different metal compounds because of side effects. In this thesis, it was aimed to clarify cytotoxic, antiproliferative effects of silver nitrate, titanium dioxide and iron oxide nanopowders and the genes responsible for cell death mechanisms (such as apoptosis, necrosis, autophagy) on A549 cell lines. Cytotoxicity was determined by MTT (3-(4,5-dimethyl-2-thiazolyl)-2,5-diphenyl-2H-tetrazolium bromide) assay. Early/late apoptotic-necrotic cell numbers were detected with Annexin V-FITC/PI (Propidium iodid) staining by flow cytometry. Apoptotic effects were determined together with caspase-3 and mitochondrial membrane potential (JC-1) assay. The amount of apoptotic cells were scored by hematoxylin/eosine, TUNEL (Terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling), BrdU (Bromodeoxyuridine), Bcl-2 and Bax staining. Cell death pathways were morphologically shown by transmission electron and confocal microscopy. The genes responsible for cell death pathways (apoptosis etc.) were detected by determining amount of activity and increased-reduced expression with microarray assay. AgNO3, TiO2 and Fe3O4 nanopowders are potent cytotoxic and apoptotic agents and may be used as alternative cancer chemotherapeutics.