Bir kanal içi pervane sisteminin tasarımı, üretimi ve testleri
Desi̇gn, production and test of a ducted propeller
- Tez No: 386847
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF KAVSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, bir kanal içi pervane sistemi tasarımı, üretimi ve testleri yapılmıştır. Kanal içi pervane sistemi, statik halde itki arttırma yöntemlerinden birisidir. Bu çalışmada yalın pervanenin statik itkisini arttıracak bir kanal tasarımı yapılması ve bu tasarımın üretilip yalın pervaneye göre statik itkide meydana gelen değişimler incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak yalın pervane sistemi ve kanal içi pervane sisteminin statik itki değerlerinin deneysel olarak ölçüleceği deney düzeneği tasarlanmış ve okulda bulunan CNC tezgâhında üretilmiştir. Ardından çalışmaya yalın pervanenin statik itki değerleri ölçülerek başlanmıştır. Bu ölçümlerin ardından seçilen pervaneye göre bir kanal sistemi tasarlanmıştır. Bu sistemden elde edilen sonuçlarla yalın pervane sisteminden elde edilen deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır. Kanal içi pervane sisteminin 13*6 apc pervane ile %6'ya yakın itki artışı sağladığı, 13*6 ahşap pervanede belirli aralıklarda artış olduğu, 13*4 pervanede ise açık pervane sisteminin daha iyi itki ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a ducted propeller system is designed, produced and tested. Ducted propeller is a method for increasing static trust. Main objective of this study is designing a duct and producing this duct to compare changes of static thrust between open propeller and ducted propeller. First of all, a static thrust test stand is designed and produced in CNC machine. Than by using that test stand, static thrust experimentation of open propeller test is done. After that, a propeller is chosen and design of duct is based on that propeller. Than experimental results, which are static thrust of ducted propeller and static thrust of open propeller, is compared. Ducted propeller which is used with 13*6 apc propeller has a static thrust increase ratio of %6, 13*6 wood propeller has a little static thrust increase with certain rpm values and 13*4 open propeller has better static trust ratio than ducted propeller system.