Hassas tarım uygulamalarında coğrafi bilgi sistemleri kullanımı
Use of gis in precision agriculture practices
  1. Tez No: 386851
  2. Yazar: ENGİN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN UYGUÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Jeodezi ve Fotogrametri, Science and Technology, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hassas tarım uydu teknolojilerinden yararlanılarak kontrol, elektronik, bilgisayar ve veritabanı ile hesap bilgisini bir araya getiren gelişmiş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yetiştirici bilgi teknolojilerini kullanarak arazisinde nasıl bir değişkenlik olduğunu saptamakta ve bu değişkenliğe uygun girdi kullanmaktadır. Hassas tarım teknikleri, toprak işlemeden hasada kadar üretimin hemen her döneminde kullanılabilmektedir. Projede, Eskişehir İli, Tepebaşı İlçesi, Cumhuriyet Köyü'nde yapılacak toprak etüdü çalışmaları sonucunda jeoistatistik yöntemler kullanılarak toprak yapısının modellenmesi, toprak haritasının Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında oluşturulması, toprak yapısına göre maksimum verimin alınacağı en uygun ürün deseninin belirlenmesi ve o ürüne ilişkin gübre tavsiyelerinin oluşturulup ürün miktarındaki artış sağlanması önerilmektedir. Yapılacak çalışma sonucunda toprak yapısına uygun ürün deseni seçimi ile tarımda verimliliğin artırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Cumhuriyet Köyü idari sınırları içerisindeki parseller model olarak alınacak ve o alanlara ait yapılacak toprak etüt çalışmaları sonucu elde edilecek verilerle bir veritabanı oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Precise farming is an advanced system that combines satellite technologies, control systems, electronics, computers and databases. With this system growers determine variations in their grounds and find out appropriate inputs and methods according to the variations by using information technologies. Precision farming techniques can be used in almost every period of production from tillage to harvest. In this project soil map will be prepared using geostatistical methods in a GIS (Geographic Information Systems) environment. Eskişehir Province, Tepebaşı District, Cumhuriyet Village was selected as study area. Soil samples will be taken by land surveying, and afterwards laboratory analysis will be performed. According to the analysis soil structure, soil type and contents will be detected. Consequently, most suitable plant will be chosen according to soil pattern, which can give maximum efficiency. Additionally, fertilizing methods and proportions will be proposed related to the chosen plant, to obtain maximum yield. As a result of this study, with the most suitable plant selection according to the soil parameters, increase of agricultural productivity is aimed. In this study, parcels in the administrative boundary of Cumhuriyet Village will be taken as model, and a geodatabase will be established with the data obtained from soil samples.