Bilgisayarlar arası veri iletimi ve haberleşme teknolojisi
  1. Tez No: 38686
  2. Yazar: AYNUR ÇİFTLİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
III - ÖZET Bu çalışmada, Bilgisayar haberleşme sistemlerinin davranışlarına bir giriş yapılmıştır. Daha sonra veri ağlarının ypılan ve önemli temel topolojileri konulan anlatılmıştır. Aynı zamanda bu alanda önemli bir rol oynayan standart konulanda dikkate alınmıştır. Birinci bölümde, haberleşme sistemlerinde dijital ve analog haberleşme için kullanılan teknikler verilmiştir. İkinci bölümde, veri ağlan ve anahtarlama teknikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, veri ağ sınıflan ve önemi anlatılarak, OSI modeli açılanmıştır. Dördüncü bölümde, Internet bilgisayar ağı örneklerle açıklanmıştır. Son bölümde ise, bu çalışmada çıkarılan sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV- SUMMARY In this study, An introductory treatment of computer communication systems is presented. The topics of fundamental topologies and architectures of data networks are introduced. Also the issue of standards which play an important role in this field is discussed. In the first chapter, the techniques used in communication systems for digital and analogue communication are given. In the second chapter, a data network and switching techniques are presented. In the third chapter, the important class of networks are discussed and OSI model is described. In the fourth chapter, Internet computer network is briefly introduced. Finally, in the last chapter, conclusions which can be drown from this study are given.