Bilgisayar destekli bina otomasyonu için geliştirilen bidkog sistemi
- Tez No: 38687
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Günümüz teknolojisinde bilgisayarlardan oldukça farklı alanlarda faydalanılmaktadır. Eğitim alanından, otomatik kontrole kadar bir çok alanda bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bu projede IBM uyumlu bir PC bilgisayar ile bir binanın dairelerinin ısıtılması, soğutulması, yangın alarm sistemi ve buna bağlı olarak otomatik söndürme işlemi, bina içerisindeki asansörlerin kontrolü ve istendiğinde nem oranının ayarlanması ve merdiven otomatiğinin amaçlanmıştır. Dairelerin ısıtılmasının kontrolü ana bilgisayar sisteminden minimum ve maximum sıcaklık bilgilerinin girilmesi ile yapılmaktadır. Girilen min ve max değerler daire içerisindeki ısı değeri ile karşılaştırılarak, ölçülen değer max değerden büyük ise ısı kaynağı kesilmekte, aşırı bir fark varsa soğutma işlemi devreye sokulmaktadır. Sıcaklık min değerden küçük ise ısı kaynağı devreye sokularak, daire ısıtılmaktadır. Dairelerin ısıtılması ve soğutulması işleminde, müstakil ısıtma ve soğutma cihazların olduğu ve bunların elektrik ile çalıştığı varsayılmıştır. Bu nedenle bu IIIprojenin mesken otomasyonun da kullanılmasından ziyade hastane, okul, TV stüdyosu vb yerlerde kullanılmasında daha çok fayda vardır. Yangın alarm sistemi İle, binanın içerisine yerleştirilen duman dedektörleri ile otomatik yangın alarmları verilmekte, yangının çıktığı yer tesbit edilmektedir. İstenirse bilgisayarın içerisine takılacak bir ses kartı ile itfaiye aranarak bilgi verilmesi sağlanabilmektedir. Bu kısım bu projede yapılmamıştır. Asansör arızası kontrol edilerek, asansörün kat arasında kalması durumunda alarm verilerek hangi katta kaldığı bilgisayar ekranından izlenebilmektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the recent technology, computers have been used in may different fields. For istance, education and automotique control are two examples of those fields. In this study, using an IBM compatible computer some tasks related with security and comfort of a building have been realized. Some of these tasks may be expressed as heating and cooling of the building units, fire alarm and automotique extenguishing system, controlling of the elevators, tuning of the interior humidity, door-automat system. Heating and cooling operation have been controlled by giving the data related to temperature limits into the computer. After comparison the current temperature value with these limits, if monitored a difference more than predetermined value, heater or cooler is run into operation. Meanwhile, it is assumed that heating and cooling devices can be electrically controlled. In the fire alarm system, in case of any fire, firstly, where the fire has arisen can be exactly determined by the smoke detectors and this data reaches to the FireBrigade at the same time by the way of telephone network exited by the computer. Besides, any breakdown in the elevators including locality of the multifunction can be sensitevely monitored by the computer. In fact, this automation system may be used in any type building, for example in hospitals and schools. VI