IP üzerinden ses iletimi
Voice over IP
  1. Tez No: 126945
  2. Yazar: ADİL AŞIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖRENCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
IP üzerinden ses iletimi ÖZET Veri iletişimi gereksinimi 1960'lı yıllarda bir terminalin bir ana bilgisayara tele fon şebekesi kullanılarak bağlanmasıyla başlamıştır. Bu aşamada en büyük sorun ile tişim hızının yavaş olmasıdır. Genelde kuruluş içinde; veri, ses ve görüntü uygulamaları için ayrı ağlar öngö rülmüştür. Her uygulama ulaşımı (transport) için ayrı tesislerin bu şekilde kullanılma sı son derece verimsizdir. Veri trafiği hacmi ses hacminden daha hızlı bir şekilde art maktadır. Bu durumda Kuruluşlar için asıl zorluk şebeke sistemini veri, ses ve görün tü trafiğini taşıyacak şekilde en iyi forma sokmaktır. Günümüzde iletişim endüstrisi ve endüstrinin analistleri Internet Protokolünün (İP) geleceğin evresel taşıma aracı olacağını büyük ölçüde kabul etmekte ve onayla maktadırlar. Taşıma aracı olarak IP'nin kullanılması kuruluşa band genişliği verimi, daha dü şük genel band genişliği ihtiyaçları, yönetim kolaylığı ve yeni uygulamaları hızlı bir şekilde konumlandırma yeteneği gibi önemli istatistiksel kazanımlar sağlamaktadır. Çalışmamızın temelini İP protokolü üzerinden sesi bir data gibi iletmenin avan tajları ve kullanıcılara ne gibi maddi olanaklar sağladığı oluşturmuştur. Bu arada di ğer ses iletim metodları ile karşılaştırmalara da yer verilerek, bilgisayarlar arası ha berleşme şebekeleri, OSI referans modeli, Frame Relay denilen çerçeve aktarımı ile ATM denilen ve yakın gelecekte tüm alanlarda uygulanmaya başlanabilecek teknoloji hakkında bilgiler verilmiştir. Multiservice şebekeler olarak da adlandırılan şebekeler, farklı amaçlar için kuru lan şebekelerin tüm özelliklerini tek bir şebeke üzerinde sağlamaktadırlar. Günümüz telefon şebekelerinin asıl amacı ses trafiğini iletmektir ve bu işi iyi düzeyde yapmak tadırlar. Sesi daha verimli taşımak amacıyla, günümüzde multiservice şebekeler kav ramı ortaya çıkmaya başlamıştır. Alışılagelmiş haberleşme şebekelerinden günümüz multiservice şebekelerine ge çiş fazlar halinde yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu çalışmamızda yukarıda sözü edilen aşamalı geçiş irdelenmiştir. Bunun için ilk olarak ANAP örneğinde Ankara ve İstanbul arasındaki bir kiralık dev re üzerinden VoIP uygulaması analiz edilmiştir. Çalışma sonunda bu şebekenin tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılması planlanmaktadır. xiv
Özet (Çeviri)
VOICE OVER IP SUMMARY We can see that, the need for communicating (transporting) data was seen in 1960's and a terminal was connected to a main frame computer by using telephone network for this purpose. At this phase, the biggest problem was the slow communication speed. However, in general, within the institution, separate communication networks were contemplated for data, voice and image transmissions. Every application is using separate facilities, in the manner indicated, for transporting and it is extremely unproductive. The volume of data traffic flows more rapidly than the volume of voice traffic. The main difficulty for institutions is to put their network systems in best from to carry data, voice and image traffic. As a whole, the communication industry and the analysts of the industry, accept Internet Protocol (IP) as the universal means in form of trasponder for the future, at a great scale and approve it. This rapid approval and the sliding of sellers towards using IP, as a transport mean for data, voice and video applications is also approving the transition into a converged networking paradigm. Also this study consists of communication networks between the computers in generally discussed and some information has been given about OSI reference model and Wide Area Networks ( WANs), ISDN technology. And also information has been given on a technology which is called as ATM and might start to be implemented in all areas. The message here is clear: Orient yourself to IP: Otherwise, face with the risk of becoming backward. The main topic examined in this study indicates the advantages of transmitting voice like a data on an IP protocol and the things, the tangible means, that will be provided, by doing so, to the user. Furthermore, comparisons with other voice transport methods will also be done. Finally VoIP technology has been investigated and a case study has been done. Multiservice networking is the integration of several different networks. The main purpose of todays telephone networks is to carry voice through them. They are doing this job perfectly. To carry voice in a much more efficient way composed xvnetworks has been started to be implemented. Migrating from yesterdays traditional networks to multiservice networks can be done in phases. In this study phased migration has been analyzed for ANAP. First a leased line network for VoIP is studied between Ankara and Istanbul. At the end, the network will become a multiservice network for ANAP in whole Turkey. xvi