Samsun ilinde değişik konum ve durumlarda bina içi ortamlarda havada, aktif ölçüm yöntemi (alpha guard) ile radon aktivite konsantrasyonu ölçümleri
Measurements of radon activity concentrations of air indoors at various place and conditions in Samsun by active method (alpha guard)
  1. Tez No: 386862
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ TURAN OKUMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Samsun il merkezinde değişik konum ve durumlarda, Nisan-Haziran ayları döneminde, bina içi hava ortamında, aktif ölçüm yöntemi (Alpha Guard) ile radon (222Rn) aktivite konsantrasyonları ölçümleri yapıldı. Bütün durumlar için bina içi hava Radon düzeyleri 1 - 131 Bq/m3 arasında ve ortalama 26 Bq/m3 bulundu. Bu değer EPA standardının çok altındadır. Yerleşim birimleri ve çalışma ofislerinin zemin katları için ortalama değer 34,67 ± 3,20 Bq/m3 ; 1. ve 2. Katlar için ortalama değer 25,63 ± 1,20 Bq/m3; 3. ve yukarı katlar için ortalama değer 10,50 ± 2,50 Bq/m3 olarak ölçüldü. Uzun süre kapalı ofislerdeki ortalama değer 49,66 ± 1,25 Bq/m3 olarak saptandı. Bu değer literatürdeki Samsun İli yaz dönemi için ölçülen ev içi Radon konsantrasyonu değeriyle (48 Bq/m3) uyumludur. Ölçüm yapılan camilerin birinde 1,9 kBq/m3 gibi yüksek bir değer ölçüldü. Bu sonuç muhtemelen cami zemin Radon izolasyonunun iyi olmamasından kaynaklanmaktadır. Çalışmada ayrıca 1. ve 2. kattaki konutların camlarının sürekli açık tutulduğu durumda ortalama değer 9,50 ± 1,50 Bq/m3 olarak bulundu. Böylece, havalandırmanın Radon radyasyonundan korunmak için çok önemli olduğu deneysel olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the indoor radon (222Rn) activity concentrations of air were measured at various places and conditions throughout Samsun by the active method (Alpha Guard) between April and June 2013. For all cases, the indoor radon activity concentration levels of air varied between 1 and 131 Bq/m3 with the average value of 26 Bq/m3. This value is far below the EPA standards. The average radon activity concentrations for the ground floors of residential areas and offices is found to be 34.67 ± 3.20 Bq/m3. For the first and second floors and for the third and above floors the average values were 25.63 ± 1.20 Bq/m3 and 10.50 ± 2.50 Bq/m3respectively. The average radon activity concentration for long term closed doors and windows in the offices were 49.66 ± 1.25 Bq/m3. This result is also consistent with the value in the literature, which was measured in Samsun province during the summertime. During the experiments in one of the mosques indoor radon concentrations with a maximum value of 4.5 kBq/m3 and an average of 1.9 kBq/m3 were measured. This result is well above the EPA limit of 400 Bq/m3, and must be due to poor radon insulation of floor of the mosque. Also in this study, the average radon activity concentration is detected as 9.50 ± 1.50 Bq/m3 for the long term open doors and windows in the first and second floors of the residential and office areas. Therefore, it has been shown experimentally that ventilation is very important for protection from Radon radiation.