Orak hücre anemili çocuklarda hasta kontrollü analjezi (HKA) yönteminin etkinliğinin kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi
- Tez No: 386861
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Orak hücreli anemi (OHA) tanılı çocukların ağrılı krizlerinde, Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) yöntemi ağrı tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu çalıĢma ile OHA tanılı çocuklarda HKA yönteminin etkinliğinin kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi amaçlandı. Fakülte etik kurul onayı alınarak, 2003-2014 yılları arasında Algoloji Bilim Dalı tarafından takip edilen OHA tanılı çocuk hastaların ebeveynleri (n= 54) ve tedavileri ile ilgilenen sağlık personelleri (doktor, hemĢire) (n=32) olmak üzere toplam 86 kiĢi çalıĢmaya alındı. Yöntemin etkinliğinin değerlendirilmesi için katılımcılara anket uygulandı. Kullanıcıların HKA yöntemi hakkındaki bilgi düzeyleri, avantaj ve dezavantajları hakkındaki görüĢleri sorgulandı. Ġstatistiksel olarak p>0.05 anlamlı kabul edildi. HKA cihazını ebeveynlerden sadece %14,8‟nin (n=8) 1 kez kullandığı saptandı. Ebeveynlerin %61,1‟i (n=33), sağlık personelinin %71,9‟u (n=23) HKA yöntemi ile ilgili bilgiye doktordan ulaĢtığını ifade etti. Katılımcıların %74‟i (n=64) cihazı kullanmayı yeterince bilmediklerini ifade etti. Diğer yöntemlerle karĢılaĢtırmada %87,2 (n=75) oranında daha iyi yanıtı alındı. Gece ve gündüz ağrı kontrolü daha iyi sağlanması yanıtı katılanların % 93‟ü (n=80) tarafından seçilmiĢti. HKA ile iv opioid uygulanmasını, bir sağlık personeli gerekli bulmadığını ifade etti. Bağımlılık ve yüksek doz ilaç endiĢesi nedeniyle ebeveynlerin %87‟sinin (n=47) istek dozunu kullanmak için ağrı Ģiddetinin artmasını beklediği saptandı. ÇalıĢmamızın sonucunda OHA tanısı olan çocuk hastalarda HKA yönteminin sağlık personelleri kadar ebeveynler tarafından da etkin bulunduğu saptandı. Bununla birlikte kullanıcıların ilaç hakkındaki yanlı bilgilerinin, yeterli analjezi düzeyine ulaĢılmasını engelleyebileceği düĢünüldü. Yöntemin etkinliğinin arttırılabilmesi için kullanıcı endiĢelerinin yanıt bulacağı eğitimlerin düzenlenmesinin gerekli olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Patient controlled analgesia (PCA) is a preferred method for the pain management of children with sickle cell anemia (SCA) during the vaso-occlusive crisis. In this study, we aimed to assess the efficiency evaluation of the PCA method on children with SCA by participants. With the confirmation of faculty ethics committee, the parents of children with SCA (n=54) followed by Algology department between 2003- 2014 and their healthcare providers (doctors, nurses) (n=32), totally 86 people are involved in the study. For assessment of the efficiency of the method, a questionnaire is applied to participants. Participants knowledge on PCA method, advantages and disadvantages of the method have been questioned. P>0.05 has been accepted as statistically significant. It has been detected that 14,8 % of parents has used PCA set only once. 61,1 % (n=33) of the parents, 71,9 % (n=23) of the healthcare personals have stated that they reached the information about PCA from doctors. 74% (n=64) of the participants have stated that they do not know how to use the PCA set sufficiently. In comparison with other methods, the method has been stated better by 87,2 % (n=75). 93 % (n=80) of the participants has preferred PCA for better day and night pain control. Only one personnel has stated the IV opioid administration with PCA method not necessary. Due to the addiction and high dosage concern, it has been detected that 87 % (n=47) of the parents were waiting to use the demand dose until pain level increase. In our study, it has been detected that PCA method has been found effective by parents as well as healthcare personals for children with SCA. Besides, it has been thought that users biased knowledge about the drug could hamper to reach the sufficient analgesic dose. It has been found that educations to resolve the administers biases is necessary in order to improve the efficiency of the PCA method.