Urartu Ana Kaya Yazıtları: Konum içerik ve işlevlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 386897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN KONYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Urartu coğrafyasında tespit edilmiş olan kaya yazıtları konumları ve içerikleriyle Urartu'nun yayılım alanını, tarihsel ve kültürel özelliklerinin anlaşılması bakımından büyük önem taşırlar. Bundan hareketle bu çalışmada özellikle söz konusu yazıtların içerik, konumlarından yola çıkılarak, işlevleri/kullanım amaçları ve Urartu kültür tarihi içindeki yerleri ortaya konmaya çalışılacaktır. Her bir kaya yazıtı kendine has özellikleri çerçevesinde değerlendirilecek kimi zaman üzerine kazındığı kaya yüzeyinin kullanım amacının saptanmasına dönük bir çalışma da yapılacaktır. Bu çerçevede bu türden yazıtların kazındığı kaya nişleri, anıtsal kaya kapıları ve diğer türlerin işlevleri, anlam - işlev ilişkisi yine anlam-konum-işlev ilişkileri tartışılacaktır. Bunun yanında çevrelerindeki özellikle Urartu Dönemi'ne ait doğal ve kültürel çevre de değerlendirmede göz önünde tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
Rock inscriptions found on the Urartian geography have great importance in terms of their locations and contents in understanding the extension area and historical and cultural characteristics of Urartu. Therefore in this research starting from the contents and locations of especially these inscriptions, we will try to explain the functions and the positions of those inscriptions within the Urartian cultural history. Each of those rock inscriptions will be evaluated with their own characteristics and we will also work on evaluating the function of the rock surface where the inscription was carved on. In this context, we will debate the functions, effect-function relations and effect-location-function relations of the rock niches, monumental rock gates and other sorts where those inscriptions were carved on. In addition to those, we will also consider and evaluate especially the Urartian natural and historical environment around those rock inscriptions.