İspanyol basınında Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu
Turkish War of Independence and foundation of Turkish Republic in Spanish press
- Tez No: 386912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İspanyolca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, 1919 ve 1922 yılları arasında yaşanılan Kurtuluş Savaşı ve 1923 yılında cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Türkiye'nin yaşadığı büyük değişimin İspanyol basınındaki yankısını ele almaktadır. Bu araştırmanın amacı, bu sürecin İspanya'daki basında oluşturduğu ilginin seviyesini ortaya çıkarmak ve çıkan haberler aracılığıyla İspanya ile Türkiye'yi birbirine yaklaştırmaktır. İspanya basını, savaşta meydana gelen olayları günbegün düzenli bir şekilde yakından takip ederek okuyucularına aktarmıştır. İspanya basını Türkiye'de olmamasına rağmen, Avrupa haber ajanslarından bilgileri toplayarak Türklerin yaşadığı sürecin karmaşıklığını aktarmaya çalışmış ve böylelikle de Osmanlı topraklarında meydana gelen ve tarihi belirleyen olaylara karşı duyduğu ilgiyi açıkça göstermiştir. Aktarılan bilgiler, İspanyol Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri ile Türkler arasında açık bir taraf almama politikasından dolayı en az yandaş şekilde sunulmuştur. Buna rağmen pek çok İspanyol gazetesi, Mustafa Kemal'in milliyetçi hareketinin lehine yazılar kaleme almıştır. İspanyol kamuoyu, Mustafa Kemal'in bu milliyetçi hareketini onaylar şekildeydi; çünkü o dönemde milliyetçi girişimin açıkça karşısında duran hiçbir İspanyol yazılı basını söz konusu değildi.
Özet (Çeviri)
After the Turkish Independence War which lasted between 1919 and 1922, and even beyond the war to the formation of the Turkish Republic in 1923, there were significant changes in those times. The main aim of this thesis is to analyze the impact of the Spanish press on these changes that led to the formation of the Turkish Republic in order to foster good relations between these two countries. Spanish press reported the events during the war by following the developments on a daily basis. Although none of the Spanish press members were present in Turkey, they collated the information from European press agencies, in order to explain the difficulties that the Turks were experiencing. By doing so, Spanish press indicates their interest in the events happening at the Ottoman land which created history. Moreover, due to the policy imposed by the Spanish state, the information was presented in a non partisan way. This policy prevented them from taking sides in the first world war. Several newspapers in Spain wrote in favour of Mustafa Kemal's Nationalist Movement and apparently, the Spanish public opinion about this nationalistic movement was a positive and a supportive one because none of the newspapers wrote against the nationalist initiative.