İspanyol basınında Türkiye'deki koalisyon hükûmetleri (1961-1965)
Coalition governments in Türkiye in the Spanish press (1961-1965)
  1. Tez No: 988808
  2. Yazar: CANER ASAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, International Relations, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de 1950 seçimleriyle birlikte Demokrat Parti, iktidara gelmiş ve on yıllık bir iktidar döneminin ardından 27 Mayıs 1960 ihtilaliyle iktidardan uzaklaştırılmıştır. 27 Mayıs İhtilali sonrası 1924 anayasası yürürlükten kaldırılmış ve yeni bir anayasa hazırlanmıştır. İhtilalden bir buçuk yıl sonra genel seçimlere gidilmiş ve seçimler sonucunda hiçbir parti tek başına iktidar olamamıştır. İnönü başkanlığında CHP ile AP bir koalisyon hükümeti kurmuş ve kurulan hükümet DP'lilerin affı meselesi yüzünden sona ermiştir. İsmet İnönü, ikinci koalisyon hükümetini YTP ve CKMP ile kurmuş ve bu koalisyon, 17 Kasım 1963 yerel seçimlerine kadar devam etmiştir. Yerel seçimlerde küçük ortakların başarısız olması nedeniyle koalisyon çökünce İnönü, bağımsızlarla yeni bir hükümet kurmuştur. İnönü'nün son hükümeti de 1965 bütçesi reddedilince görevden ayrılmıştır. 20 Şubat 1965 tarihinde Suat Hayri Ürgüplü dört muhalefet partisinin katılmasıyla bir koalisyon hükümeti kurmuştur. Bu hükümet ülkeyi 1965 seçimlerine kadar idare etmiştir. Söz konusu tez çalışmasında 1961-1965 yılları arasında yaşanan koalisyon hükümetleri dönemi İspanyol basınının gözünden ele alınmıştır. İspanyol basını gelişmeleri yakından takip etmiş ve okurlarına aktarmıştır. Genel olarak İspanyol basını meseleleri dostane bir bakış açısıyla ele almıştır.
Özet (Çeviri)
After the 1950 elections in Türkiye, the DP came to power and after a ten-year period in power, it was removed from power with the military coup of May 27, 1960. After the military coup of May 27, the 1924 constitution was repealed and a new constitution was prepared. General elections were held one and a half years after the coup and as a result of the elections, no party was able to come to power alone. The CHP and the AP formed a coalition government under the presidency of İnönü and the established government ended due to the issue of amnesty for the DP members. İsmet İnönü formed the second coalition government with the YTP and CKMP and this coalition continued until the local elections of November 17, 1963. When the coalition collapsed due to the failure of the minor partners in the local elections, İnönü formed a new government with independents. İnönü's last government also left office when the 1965 budget was rejected. On February 20, 1965, Suat Hayri Ürgüplü formed a coalition government with the participation of four opposition parties. This government governed the country until the 1965 elections. In this thesis, the period of coalition governments between 1961 and 1965 was examined through the eyes of the Spanish press. The Spanish press followed the developments closely and conveyed them to its readers. In general, the Spanish press addressed the issues from a friendly perspective.