Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin İspanyol basınında temsili
Representation of Turkey's accession process to the European Union in the Spanish press
  1. Tez No: 914283
  2. Yazar: ANA MARİA ZAFRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde İspanyol gazetelerindeki temsilini incelemektir. Farklı ideolojilere sahip El País (ilerici) ve El Mundo (muhafazakâr) gazetelerinde bu katılım süreciyle ilgili çıkan tüm haberler analiz edilecektir. Seçilen örneklem, söylem analizi yöntemi kullanılarak 01.01.2022 ile 31.12.2022 tarihleri arasındaki bir zaman diliminden alınacaktır. Bu amaçla, bu araştırmanın örneklemini oluşturan medya, kelime ve tarihlere göre filtrelenmiş haberlere erişilebilen MyNews aracı kullanılacaktır. Beklenen sonuçlar, El País'in Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin daha olumlu bir imaj çizmesi, muhafazakâr gazetenin ise daha olumsuz bir dil ve yaklaşım kullanmasıdır. Beklenen olumsuz yaklaşımlar arasında ekonomik faktörler, kültürel ve dini farklılıklar ve insan hakları ihlalleri yer almaktadır. Bu araştırmanın gerekçesi, ulusal basının bu siyasi sürece ilişkin taraflı bir imaj yaratarak vatandaşların Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin toplumsal algısını nasıl şekillendirebileceğidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the representation of Turkey's accession process to the European Union in Spanish newspapers. All news about this accession process in El País (progressive) and El Mundo (conservative) newspapers with different ideologies will be analyzed. The selected sample will be taken from a time period between 01.01.2022 and 31.12.2022 using the discourse analysis method. For this purpose, the MyNews tool will be used, which will provide access to news filtered by media, words and dates that make up the sample of this research. The expected results are that El País portrays a more positive image of Turkey's EU membership, while the conservative newspaper uses a more negative language and approach. The expected negative attitudes include economic factors, cultural and religious differences and human rights violations. The rationale for this research is how the national press can shape citizens' public perception of Turkey's EU membership by creating a biased image of this political process.