Câhiliye döneminden Hz. Peygamber dönemi sonuna kadar Temîm Kabilesi
Named beni Temim since jahilliyye until the last period of excellency prophet Mohammed
- Tez No: 386914
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
“Câhiliye Döneminden Hz. Peygamber Dönemi Sonuna Kadar Temîm Kabilesi”adlı bu çalışmada, Temîm kabilesinin belirlenen dönem kapsamında öncelikle soyu, alt kolları ve yaşadığı coğrafya üzerinde durulmuştur. Ayrıca kabilenin sosyal, dinî ve kültürel hayatı hakkında bilgi verilmiş, Temîm kabilesinin yaşadığı coğrafyada kurmuş olduğu siyasî ve ekonomik ilişkileri ile faaliyetleri incelenmiştir. İslâm dininin Mekke'de ortaya çıkmasıyla birlikte Temîm kabilesinin gerek Mekke ve gerekse Medine dönemindeki genel durumu hakkında bilgi verilmiş ve kabilenin bu süreçlerde Hz. Peygamber'le olan ilişkileri ve İslâmlaşma süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, named Beni Temim since jahilliyye until the last period of Excellency Prophet Mohammed, firstly adresses to ancestors, its clans, and the geography that they lived. Besides, dissertation informs social, religious and cultural life and examines the political, economic and social relationships between Beni Temim and the other tribes around. Dissertation also focus on general characteristics of Beni Temim and their relations with Prophet Mohammed both in Mecca and Medine period, after the birth of Islam.