A new hybrid decision support tool and an application to health technology selection
Yeni bir melez karar destek aracı ve sağlık teknolojisi seçimine bir uygulama
  1. Tez No: 386942
  2. Yazar: İLKNUR KARACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ KARATAŞ, DOÇ. DR. HAKAN TOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) metodolojileri, birbiri ile çatışan birden fazla kriterin bulunduğu seçim problemlerini söz konusu kriterlere göre modelleme ve analiz etme sürecine dayanır. Bu çalışma kapsamında ÇKKV metotlarından TOPSIS/Bulanık TOPSIS, VIKOR/Bulanık VIKOR ve Hedef Programlama metotlarının AHP/Bulanık AHP metodu ile entegre şekilde kullanımını sağlayan, böylelikle kullanıcıya daha esnek ve güvenilir sonuçlar veren, MS Visual C# programlama dili ile yazılan“DEMATSEL (DEcision MAking Tool designed to SELect)”karar destek sistemi geliştirilmiştir. Uygulama alanı olarak, Dünyada ve Türkiye'de sayısı gittikçe artan obez hastaların tedavisinde kullanılan obezite cerrahisi yöntemlerinin karşılaştırılması problemi seçilmiştir. T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Teknolojisi Değerlendirme Daire Başkanlığı 2014 yılı obezite cerrahisi raporu verileri kullanılarak yapılan çalışmada risk, maliyet, klinik karakteristikleri, kalite ve komorbidite kategorileri altında belirlenen 22 kriter için yapılan analiz sonucunda, obezite cerrahisinde kullanılan yöntemlerden“sleeve gastrektomi”yöntemi en iyi alternatif olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
MCDM Methodologies are based on the process of modeling and analysis of selection problems that include multiple contradicting criteria. In this thesis, we developed a hybrid Visual C# based tool“DEMATSEL (DEcision MAking Tool designed to SELect)”that integrates AHP/Fuzzy AHP technique with TOPSIS/Fuzzy TOPSIS, VIKOR/Fuzzy VIKOR, and Goal Programming methodologies which enable obtaining more flexible, reliable and robust decisions. Considering the increasing prevalence of obesity in Turkey and worldwide, as a case study we applied our proposed approach and tool to the selection problem of bariatric surgery methods used in Turkey. We considered the alternative surgery methods included in the report“The Importance of Bariatric Surgery in Obesity Treatment (2014)”prepared by the Department of Health Technology Assessment, Republic of Turkey. We analyzed the selection problem for 22 criteria under five categories of risk, cost, clinical characteristics, quality and comordibity. The most promising surgery method alternative is determined as“Sleeve Gastrectomy”.