Role of IRF6 as a mediator of notch signaling in breast cancer cell lines
Notch yolağının meme kanseri hücre hatları üzerindeki etkisinin düzenlenmesinde IRF6'nın rolü
  1. Tez No: 386957
  2. Yazar: TALİP ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN YALÇIN ÖZUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Notch sinyal iletimi, gelişim ve farklılaşmada rol alan, evrimsel olarak korunmuş bir yolaktır. Notch yolağındaki bozukluk, tümör baskılayıcı veya onkogenik özellikler göstererek kanser gelişiminde yer alır. Notch sinyali meme kanserinde ilk defa Notch4 bölgesinin etkinleşmesi ile saptanmıştır. Aktif Notch1 ifadesinin tümör oluşumunu tetiklemesi ve hasta tümör örneklerinde Notch1 seviyesinin fazla olduğunun gözlenmesi ile Notch meme dokusunda onkogen olarak tanımlanmıştır. Fakat son dönemde, Notch etkinleşmesinin insan meme epitel hücrelerindeki hücre bölünmesini azaltabildiği gösterilmiştir. Notch'un onkogenik ve ya tümör baskılayıcı rollerini ortaya çıkaran alt mekanizmaları henüz tam olarak anlaşılamamıştır. İnterferon düzenleyici faktörlerin bir üyesi olan IRF6'nın keratinosit farklılaşmasında yer alan yeni bir Notch hedef geni olduğu gösterilmiştir. IRF6, meme epitel hücrelerinde yer alan Maspin ile birlikte potansiyel tümör baskılayıcı gen olarak ifade edilmektedir. Bu tez çalışmasında, IRF6 ekspresyonunun, meme epitel hücrelerinde Notch sinyal iletimi tarafından düzenlenip düzenlenmediği ve hücre çoğalmasında ve transformasyonunda Notch'un alt bir aracı olup olmadığı araştırılmıştır. Notch sinyal iletiminin etkinleşmesinin, MCF10A normal meme epitel hücre hattındaki IRF6 ifadesini arttırdığı; öte yandan MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattındaki aktif Notch yolağının engellenmesinin ise IRF6 ifadesini azalttığı gösterildi. IRF6'nın susturulması, MCF10A hücre hattında Notch tarafından tetiklenen hücre transformasyonunu azaltmış fakat hücre çoğalmasında anlamlı bir değişim ile sonuçlanmamıştır. Bu sonuçlar, IRF6'nın Notch'un alt hedef genlerinden biri olduğunu ve meme epitel hücrelerinde Notch sinyal iletimi için bir aracı olarak işlev gördüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Notch signaling is an evolutionary conserved pathway involved in development and differentiation. Disregulated Notch signaling is involved in cancer by showing tumor supressor or oncogenic properties. Notch signaling has firstly been described in breast cancer by the activation of Notch4 locus. Expression of a constitutively active form of Notch1 induces neoplasms and high level expression of Notch1 is observed in human breast cancer which indicate that Notch is an oncogene in breast tissue. However, recently it has been shown that Notch activation can decrease cell proliferation in human breast epithelial cells. The downstream mechanisms of Notch signaling that elicit oncogenic or tumor suppressor roles remain elusive. IRF6, a member of interferon regulatory factors, has been characterised as a novel Notch target gene involved in keratinocyte differentiation. IRF6 has been stated as a potential tumor suppressor in collaboration with Maspin in mammary epithelial cells. In this project, it was investigated whether IRF6 expression is regulated by Notch signaling in breast epithelial cells and whether it is a mediator of Notch in cell proliferation and transformation. It was shown that activation of Notch signaling in normal breast epithelial cell line MCF10A, increased expression of IRF6, while inhibition of Notch signaling in breast cancer cell line MDA-MB-231 reduced IRF6 levels. IRF6 silencing reduced Notch induced cell transformation in MCF10A cells but did not result in significant change in proliferation. These results indicate that IRF6 is a downstream target of Notch and functions as a mediator for Notch signaling in breast epithelial cells.