Scale up studies and determination of growth and polygalacturonase formation kinetics of aspergillus sojae mutant strain
Aspergillus sojae mutant suşunun büyüme ve poligalakturonaz üretim kinetiklerinin belirlenmesi ve ölçek büyütme çalışmaları
  1. Tez No: 386958
  2. Yazar: NİHAN GÖĞÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sıvı ortam küf fermentasyonlarının kompleks yapısı, misel kümelerinin çökmesi, biyokütlenin tekdüze dagılmaması ve heterojen besi ortamı kullanımı nedeniyle kinetic parametrelerin belirlenmesini zorlastırmaktadır. Bu nedenle bu çalısmada portakal kabugu fermentasyonu biyokütle degerleri için farklı teknikler uygulayarak 1 l seri biyoreaktör sisteminde Aspergillus sojae mutant susu büyüme ve poligalakturonaz üretim kinetiklerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Bu bakıs açısı ile spektrofotometrik teknik, örnek körü çıkarma yöntemi, yeni bir örnekleme portu adaptasyonu, glukozamin içerigi tayini, küp kök kinetigi ve farklı linearizasyon yöntemleri uygulanmıstır. Yeni örnekleme portu ile homojen örnekleme saglanması nedeniyle makul biyokütle sonuçları elde edilmistir. Genel olarak, en yüksek PG aktivitesi 600 rpm karıstırma hızı, 1,5 vvm havalandırma hızı ve kontrolsüz pH kosullarında elde edilmistir. Elde edilen en yüksek poligalakturonaz aktivitesi (249,49 U / ml) daha önceki bulgularımıza göre oldukça yüksektir. Aspergillus sojae mutant susunun maksimum spesifik büyüme hızı (?), sırasıyla portakal kabugu ve ekstrakte edilmis portakal kabugu ile 0,21 s-1 ve 0,40s-1 olarak belirlenmistir. Yarı-kesikli fermentasyon teknigi ile kesikli fermentasyona göre PG üretim verimindeportakal kabugu ve ekstrakte edilmis portakal kabugu ile sırasıyla %60 ve %54 artıs gözlenmistir. Ayrıca, ham PG enzimi asidik pH degerlerinde (4.0 - 5.0) önemli oranda aktivite gösterdigi ve genis bir pH aralıgında (3.0-11.0) stabil oldugu belirlenmistir. Yüksek PG aktivitesi için optimum sıcaklık ise 60°C olarak belirlenmistir, ancak enzim 40°C' nin üzerindeki sıcaklıklarda termostabilite gösterememistir.
Özet (Çeviri)
The complex structure of the submerged fungal fermentations makes the kinetic parameter estimation difficult due to the problems like settling of mycelial clumps, less uniform distribution of biomass and because of the use of heterogeneous medium. Therefore in thecurrent study the aim was to kinetically evaluate the growth and production of polygalacturonase by Aspergillus sojae mutant strainin 1 l serial bioreactor systemby applying different techniquesto biomass data of whole orange peel (WOP) fermentation. With this perspective, spectrophotometric technique, sample blank subtraction method, adaptation of a new sampling port, application of cube root kinetics and different linearization methods and glucoseamine content determination methods were applied. With the new sampling port, reasonable biomass results were obtained due to the provision of homogeneous sampling. Overall, maximum PG activity was achieved at 600 rpm agitation speed, 1.5 vvm aeration rate and uncontrolled pH conditions. The highest polygalacturonase activity (249.49 U/ml) obtained was quite higher than our previous findings. The maximum specific growth rate (?) of Aspergillus sojae mutant strain was estimated as 0.21 h-1 and 0.40 h-1 for WOP and EOP, respectively. Fed-batch fermentation technique was observed to increase the PG production yield 60% and 54% more than the batch fermentation of WOP and EOP, respectively.Moreover, crude PG enzyme showed significant activity at the acidic pH region (4.0 ? 5.0) and was stable in a broad pH range (3.0 ?11.0). Optimum temperature for maximum PG activity was observed at 60°C, however the enzyme could not present any thermostability above 40°C.